تحلیل وقایع مرتبط با حرفه دامپزشکی در هفته سی و ششم سال 1395

نویسنده :انجمن صنفی
تاریخ:سه شنبه 30 آذر 1395-07:45 ب.ظ

د خبر: ۳۳۱۲۳
تعداد نظرات: ۶ نظر
دکتر گیلگمش:
گذر از بحران‌های حرفه‌ای در هر کشوری نیازمند استفاده از خرد جمعی است. امروزه نمی‌توان حد و مرزی را برای انسان‌ها، حیوانات و اکوسیستم کره زمین در خصوص بهداشت قائل شد ...
 

تحلیل وقایع مرتبط با حرفه دامپزشکی در هفته سی و ششم سال 1395

دکتر گیلگمش

 

گذر از بحران های حرفه ای در هر کشوری نیازمند استفاده از خرد جمعی است. امروزه نمی توان حد و مرزی را برای انسان ها، حیوانات و اکوسیستم کره زمین در خصوص بهداشت قائل شد؛ هر رویداد بهداشتی در هر نقطه از جهان زندگی تک تک موجودات این کره خاکی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

همانگونه که می دانید، بر مبنای اطلاعیه های منتشر شده سازمان دامپزشکی کشور بیماری آنفلوآنزای پرندگان همانند سایر کشورهای جهان در کشور ایران نیز رو به گسترش است. این رخداد بهداشتی برمبنای آنچه در تصاویر منتشر شده از سازمان دامپزشکی از کامپیوتر رئیس سازمان دامپزشکی کشور به هنگام سخنرانی مشترک با وزارت بهداشت تعبیر به همه گیری شده است. این نامگذاری هرچند ایراداتی به آن وارد است (تفاوت میان Outbreak و Epidemic) و هریک نیازمند سیاست های جداگانه ای در زمینه کنترل و مراقبت می باشد، ولی از ارزش اصل موضوع که همان سیاست بهداشت واحد است، چیزی نمی کاهد. اتخاذ سیاست واحد توسط ارگان های متولی بهداشت در کشور ایران و فراهم نمودن بسترهایی به منظور تبعیت تولید کنندگان از این سیاست های مشترک از جمله مهمترین وظایف سازمان های تخصصی است که علی الظاهر تحت الشعاع برخی از مسائل دیگر قرار گرفته که به نظر می رسد نیازمند دقت ویژه ریاست محترم سازمان دامپزشکی کشور می باشد. درست است که بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب سیاست اقتصاد مقاومتی از مهمترین زیر ساخت های این کشور می باشد که همه افراد جامعه می بایست تحقق آن را نصب العین قرار دهیم، ولی در هیچ یک از گفته های معظم له هیچ گاه نادیده گرفته شدن بهداشت و به مخاطره انداختن سلامت جامعه مدنظر نبوده و قابل تفسیر و برداشت نمی باشد که برخی از دلالان طمعکار برای تامین جیب خودشان از تولید کننده تا ناظر بهداشتی را سرکیسه می نمایند و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نمی نمایند. اصطلاح جالبی این روزها مد شده بنام "دلواپس" که با اجازه بزرگان حرفه دامپزشکی این کلمه را عاریه گرفته و بنام دلالان دلواپس ضد بهداشت از آنان نام می بریم و در سطرهای آتی از خصوصیات این بزرگان برای شما خواهیم نوشت تا بدانید که این نسل نوظهور چگونه هم تولید کننده و هم دامپزشک و ناظر بهداشتی و هم زیرساخت های بهداشتی را به مخاطره می اندازند.

بیشتر از این مقدمه را ادامه نمی دهم و به تفسیر رویدادهای هفته می پردازم:

سازمان دامپزشکی کشور:

 1- قرنطینه محصولات دامی و کشاورزی در مرزها: این سخنان وزیر محترم کشاورزی در حضور تجار و بازرگانان سیستان و بلوچستان بود که در آن صراحتاً انتقال دام زنده از مرزهای سیستان به سایر شهرهای کشور را ممنوع و خط قرمز اعلام نمودند. در آستانه شیوع مجدد بیماری تب برفکی، شاید این حمایت وزیر کارساز باشد و از شیوع بیماری جلوگیری گردد؛ مسئله ای که شواهد روزهای اخیر در کشتارگاه ها خلاف آن را ثابت می نماید. اصولاً هیچ گونه تجزیه و تحلیلی از وضعیت رخ داده در مورد این بیماری در سال گذشته منتشر نشد که بتوانیم در خصوص موثر بودن یا نبودن سیاست های پیش روی سازمان قضاوت داشته باشیم بنابراین پیشنهاد می شود: دفتر مراقبت بیماریهای دامی سازمان گزارش جامعی از وضعیت سال گذشته و تمهیدات اتخاذ شده برای امسال بصورت مبسوط و مکتوب منتشر نماید و همچنین توصیه های لازم را برای جلوگیری از شیوع و احیاناً مراقبت های لازم در صورت شیوع به دامداران داشته باشد تا همانند سال گذشته با وضعیت نوشدارو پس از مرگ سهراب مواجه نشویم. مابقی سخنان وزیر محترم جهاد جنبه تامین بازار داشت که ارتباطی به ما دامپزشکان پیدا نمی کند.

 2- سازمان دامپزشکی کشور پیشرو در ارائه خدمات الکترونیک: عملکرد معاون محترم مدیریت و توسعه منابع سازمان دامپزشکی کشور با توجه به لوح دریافت شده ریاست سازمان دامپزشکی از رئیس جمهور آنقدر درخشان بوده است که منجر به دعوت از رئیس سازمان بر روی سن جهت دریافت لوح شود و مطمئناً در راستای شفاف سازی هرچه بیشتر این نوع عملکرد قابل تقدیر است. متاسفانه این عملکرد درخشان سازمان دارای آسیب هایی است که شاید به گوش مسئولین سازمان نرسیده باشد؛ ما دامپزشکان بخش خصوصی یکی از بهره برداران این سامانه ها هستیم و از سوی دیگر همه با هم در ارتباط؛ متاسفانه سیاست های سازمان دامپزشکی کشور در استان های مختلف تفسیر به رای می شود و مسئولین ادارات استانی، هر یک به قدر درک خود از این سامانه ها عمل می نمایند که آسیب بزرگی برای سامانه ها می باشد، بنابراین پیشنهاد می شود: معاونت محترم سازمان دامپزشکی کشور التفاتی نموده و دستور یکپارچه سازی نحوه انجام عملیات در استان ها و شهرهای مختلف را صادر نمایند و در صورتی که نیاز به مستندات در این زمینه بود، همکاران در استان های مختلف می توانند این مدارک را جهت رسیدگی ارائه نمایند.

 3- مخاطرات ناشی از حمل روده غیر اورژینال بر بهداشت عمومی: نشستی به منظور فرآوری صحیح روده اورژینال در کشتارگاه های دام کشور با حضور مدیر کل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی، انجمن کشتارگاههای صنعتی دام کشور و روسای ادارات نظارت برخی استانها برگزار شد. همانگونه که ملاحظه می فرمائید، جای خالی نماینده مسئولین فنی بهداشتی کشتارگاههای دام و مسئولین فنی بهداشتی کارگاههای سورت روده که صاحب نظرترین افراد در این زمینه می باشند، کاملاً به چشم می آید. هیچ یک از دوستانی که در این جلسه حضور دارند و در تصاویر مشخص است، تجربه کار به عنوان مسئول فنی در این بخش ها را ندارند و مسئولین انجمن صنفی کشتارگاههای دام و سورت روده نیز تکلیفشان مشخص است. همچنان ما نیز امیدواریم خروجی این جلسه چیزی بر علیه بهداشت عمومی جامعه و همکاران مسئول فنی نباشد.

 4- سفر دو روزه معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور به مازندران و همچنین سفر ایشان به استان اراک: ناگفته پیداست که این سفرها در راستای بیماری آنفلوآنزای پرندگان صورت گرفته است و سازمان نیز در اطلاعیه های قبلی خود و همچنین اطلاعیه اخیر خود تاکید موکدی بر عدم شکار پرندگان مهاجر داشته است، ولی در تصاویر منتشر شده در مورد این خبر تمامی پرنده هایی که معاون محترم سازمان در شهرستان جویبار بازدید نمودند، از نوع وحشی و مهاجر است که نشان از توجیه نبودن مردم در این خصوص دارد. این توجیه نبودن حاصل کافی نبودن فعالیت سازمان دامپزشکی کشور در راستای اطلاع رسانی عمومی است و این کمبود اطلاع رسانی بالقوه می تواند منجر به ضرر و زیان جبران ناپذیر به تولید کنندگان و مرغداران در شهرهای شمالی گردد؛ اگر تا کنون منجر نشده باشد. به نظر می رسد وجود مدیر کل محترم دفتر طیور سازمان برای همراهی با معاون محترم سازمان در اینگونه سفرها ضروری باشد. آقای دکتر رضائیان زاده همچنین از بندر امیر آباد در راستای کنترل صادرات و واردات نیز بازدید به عمل آوردند، ولی با دامپزشکانی که در این زمینه ها در استان مازندران فعالیت دارند، دیداری نداشتند. همچنین سفر دیگر ایشان به استان مرکزی نیز در راستای همین سیاست و به منظور گوشزد نمودن لزوم تخصیص اعتبار به دامپزشکی در راستای یماری آنفلوآنزا صورت گرفته است. بعدها مقاله مفصلی در خصوص نیازهای اولیه سازمان دامپزشکی در خصوص مقابله با بحران ها خواهیم نوشت و اثبات خواهیم نمود که سازمان دامپزشکی کشور و ادارات کل استان ها قبل از اعتبارات، نیازمندی های مهم دیگری دارند تا برمبنای آن استانداری ها موظف باشند تا زیر ساخت ها را فراهم آورند.

 5- اطلاعیه شماره سه سازمان دامپزشکی کشور در خصوص وقوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان:متاسفانه به واقعیت پیوستن شایعات اتفاق افتاد و ظاهراً این بار اخبار منتشر شده از سوی تمام افرادی که به نوعی هیچ مسئولیتی در سازمان دامپزشکی کشور نداشته، ولی در خصوص آنفلوآنزا مصاحبه نموده بودند، درست از آب در آمد؛ همانند گفته های دکتر گویا که تعداد آلودگی های استان تهران را برخلاف 4 مورد سازمان، 9 مورد اعلام نمودند و یا آلودگی در سایر استان ها که توسط دکتر طلاکش مشاور سازمان اطلاع رسانی شده بود، بنابراین پیشنهاد می شود: با توجه به اینکه هر استان دارای یک مدیر کل دامپزشکی است و مسئولیت کنترل و مراقبت از بیماریها در استان را برعهده دارند، شایسته است این مدیران کل بجای مشاور و ... اجازه مصاحبه با رسانه ها قبل از سایر عزیزان نامرتبط را داشته باشند تا هم از عملکرد خود دفاع داشته باشند و هم براین اساس اعتماد جامعه را در راستای کانال مناسب و مورد اعتماد مردم جامعه در زمینه رخدادهای دامپزشکی داشته باشند و در انتها با هماهنگی استانداری استان متبوعشان، زمینه های اطلاع رسانی عمومی یا تخصصی را فراهم آورند؛ این مسئله به حرفه ای بودن نزدیکتر است و در صورتی که این روش را نمی پسندند، همانند گذشته ضمن ممنوع کردن مصاحبه افراد نامربوط، این مسئولیت برنامه ریزی شده و بر عهده ریاست سازمان و یا معاونت مربوطه و یا حداقل  مدیر کل دفتر طیور سازمان باشد. در مجموع باید گفت انتشار اخباری که بعدها توسط افراد نامربوط کامل شود، از اعتبار عملکردی سازمان می کاهد و شایسته نیست.

 6- هشدار جدی سازمان دامپزشکی کشور نسبت به آنفلوآنزای پرندگان: برنامه گفتگوی خبری 18:30 مدیر کل محترم دفتر طیور سازمان اولین انعکاس رسانه ای سازمان دامپزشکی کشور در خصوص انتقال هشدارها به جامعه بود. با توجه به فرمایشات ایشان که از دهه سوم آبان بیماری را داشته ایم و بیش از یک ماه بعد با جامعه سخن می گوئیم آن هم در قالب یک گفتگوی خبری کوتاه، چندان دیپلماسی فعالی به نظر نمی رسد و بیشتر به رفع تکلیف می ماند. حال که مدتهاست اعلام درگیر شدن به بیماری را داشته ایم، با توجه به وجود کارشناسان حاذق در دفتر طیور سازمان و استان ها و ادارات دامپزشکی شهرستان ها، آیا بهتر نیست اجازه انجام مصاحبه را حداقل برای استان های درگیر صادر نمود تا این عزیزان مسئولیت آموزش عمومی جامعه را بر عهده بگیرند تا علاوه بر شناساندن اهمیت حرفه دامپزشکی در این زمان های حساس، از پتانسیل های رسانه های نوشتاری، دیداری، شنیداری و رسانه های اجتماعی بهره برداری کنیم؟ البته این مدیر کل سازمان چند روز بعد در یک برنامه رادیویی نیز همین سخنان را تکرار نمودند و به نظر می رسد هنوز سازمان دامپزشکی کشور برنامه مدونی در خصوص تعامل با جامعه در زمینه بهداشت واحد ندارد؛ البته امیدوارم دیدگاه بنده اشتباه باشد و تکذیبه ای در این خصوص از سوی سازمان منتشر گردد.

 7- فصل فراموش شده بیماری آنفلوآنزای پرندگان: همانگونه که همه ما دامپزشکان از آن اطلاع داریم، مفهوم بهداشت واحد فصل مشترک سازمان دامپزشکی کشور، وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست ایران می باشد و همانگونه که قبلترها ریاست سازمان دامپزشکی کشور اعلام نمودند، منبع ویروس جدید منتشر شده در کشور از اکوسیستم حیات وحش بوده است، ولی چگونه است که مدیر کل دفتر طیور سازمان و یا مسئولین سازمانی با مدیران وزارت بهداشت جلسه گذاشته اند، ولی سازمان حفاظت محیط زیست و رئیس آن که از قضا معاون رئیس جمهور نیز می باشد را برای برگزاری جلسه فراموش نموده اند؟ بنابراین پیشنهاد می شود با فوریت هرچه تمامتر جلسه ای با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، وزیر بهداشت و رئیس سازمان دامپزشکی کشور با همراهی مدیران مرتبط برگزار گردد و کلیه موارد مشترک به بحث گذاشته شود و خروجی آن در قالب یک سند مشترک منتشر گردد. به هر حال همکاران دولتی محترم، منبع بیماری در حیاط وحش است و شما از مسئولین آن غافل شده اید.

 8- جلسه مشترک سازمان دامپزشکی کشور و دکتر گویا رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: این جلسه مشترک که در اصل از برنامه های جنبی نشست مدیران کل سازمان دامپزشکی کشور بود، مطابق با آنچه که در خبر منتشر شده بر روی پورتال سازمان دامپزشکی کشور آمده، به آشنایی این دو گروه با یکدیگر محدود شد و هیچ خروجی مشترکی بر روی خبرگزاری ها و یا حتی پورتال سازمان از آن منتشر نگردید، بنابراین پیشنهاد می شود: قبل از برگزاری چنین نشست هایی، هدفی برای آن تعیین گردد و رایزنی های لازم برای تحقق این اهداف قبل از برگزاری جلسه در سطح مدیران و کارشناسان دو دستگاه صورت گیرد و در این جلسات نتایج این رایزنی ها اعلام گردد. یکی از فصول مشترک می توانست مباحث اطلاع رسانی باشد و یا انجام تحقیقات مشترک که متاسفانه صحبتی از آنها به میان نیامده است. این بهانه های انجام فعالیت های مشترک، بدون برنامه ریزی خاصی یکی پس از دیگری از میان می رود و ما همچنان در جلسات به پروژه "من آنم که رستم بود پهلوان" می پردازیم و گزارشاتی به یکدیگر می دهم که طرف مقابل کاملتر آن را در اینترنت می یابد. باز هم در این بند تکرار می نمایم که غایب بزرگ این جلسه سازمان حفاظت محیط زیست بود که متاسفانه مغفول واقع شد، در حالیکه نزدیکی بیشتر و بی واسطه تری با ریاست جمهوری دارد و از طرفی مسئولیت کنترل منشاء ویروس را نیز بر عهده دارد.

 9- حضور سازمان دامپزشکی کشور در نمایشگاه الکامپ: نمایشگاه الکامپ که هر ساله در کشور و با محوریت مخاطب عام در کشور برگزار می گردد، در برگیرنده خدماتی است که عموم جامعه از آن بهره برداری می نمایند. هرچند نفس شرکت سازمان در این نمایشگاه با ارزش است، ولی عدم ارتباط نمایشگاه با جوهره وجودی سازمان مقداری نامتعادل به نظر می رسد. بسیاری از نمایشگاه ها وجود دارد که با ایمنی مواد غذایی مردم سر و کار دارد و مردم بسیاری از آن بازدید می نمایند، آن هم با هدف بهداشت و سلامت که سازمان می تواند در آن شرکت نماید، همانند نمایشگاه محصولات غذایی و یا نمایشگاه محصولات ارگانیک؛ به هر روی با توجه به اخبار منتشر شده در سایت سازمان، یکی از بندهای این خبر بود که مخاطب عام تری داشت و آنهم سامانه شناسایی و ردیابی دام زنده بود، هرچند این سامانه هم کاملاً درست معرفی نشده بود، چرا که قبلاً سازمان اعلام نموده بود که محصولات خام دامی هم از طریق این سامانه قابل ردیابی اند که در متن خبر نامی از آن برده نشده بود، بنابراین پیشنهاد می شود: توضیحات و نحوه استفاده از سامانه هایی که کاربرد عمومی در جامعه دارند و در سازمان دامپزشکی کشور مستقر است، در قالب بروشوری برای عرضه در چنین نمایشگاه هایی و همچنین توزیع در جامعه از سوی سازمان به زیور طبع آراسته گردد تا هدف سازمان که همانا شناساندن فعالیت های خود به جامعه است، محقق گردد. البته در این نمایشگاه مسئولین کشوری تا حد وزیر از غرفه سازمان بازدید نمودند که قابل تقدیر است، ولی سامانه های سازمان دامپزشکی که در این خبر تشریح گردیده، عمدتاً مخاطب عام ندارد. البته تصاویر منتشر شده در این خبر حاوی نکات ظریفی برای اهل فن می باشد که پرداختن به آن در حیطه تخصص ما دامپزشکان نیست و به همین مقدار اشاره بسنده می کنیم.

سازمان نظام دامپزشکی کشور:

 1- انفجار و سکوت..........: هیچ گاه خبر انفجار در دفتر ریاست جمهوری را در اوایل انقلاب از یاد نخواهم برد؛ اتفاقی که در حوزه دامپزشکی در سازمان نظام افتاد، برای من تداعی گر آن انفجار است؛ درخواست خروج از جلسه آقای دکتر عباسی مدیر کل محترم دفتر نظارت بر بهداشت عمومی سازمان دامپزشکی کشور از سوی اعضای شورای مرکزی سازمان نظام دامپزشکی کشور کاملاً ناغافل و سهمگین بود. هنوز که هنوز است، مشابه رزمنده ای که گلوله توپ در چند قدمی اش منفجر می شود، گوش هایم در حال سوت کشیدن است، در حالی که شاهد بی اعتنایی محض رؤسای نظام دامپزشکی برخی از استان ها که از قضا دارای بیشترین آمار مسئولین فنی هستند، می باشیم، این اقدام شورای مرکزی نظام تمام این چند سال بیکاری این آقایان را جبران نمود. همین ابتدا باید اعلام نمایم که به هیچ عنوان شخص حقیقی آقای دکتر عباسی مد نظر این نوشته ها نیست و از قضا تا جایی که پرس و جو نموده ایم و نزدیکان اطلاع داده اند، از قضا ایشان از همکاران بخش دولتی محترم و با کمالات بوده و سابقه بسیار درخشانی در سال های گذشته دارند و بر همین اساس برای تک تک ما واجب الاحترام می باشند، ولی بنا به فرموده رهبر معظم که مشکل ما مردم آمریکا نیست بلکه دولت آمریکاست، باید عنوان کنیم که مشکل ما شخص آقای دکتر عباسی نیستند، بلکه سیاست هایی است که به دست ایشان در حرفه دامپزشکی پیاده می شود. یک جایی این دوستان و همکاران دولتی باید با بازتاب واقعی تصمیماتشان در سطح حرفه و جامعه روبرو شوند و این بازتاب در جلسه شورای مرکزی سازمان نظام اتفاق افتاده است. برای من و بسیاری از همکارانم حسرت بزرگی بود گوش نمودن به سخنان وزیر بهداشت در حمایت از همکاران بخش خصوصی و دولتی خویش و حسرت بزرگتر آنکه رئیس سازمان ما و مدیر کل آن نه تنها این دیدگاه را سرلوحه خویش قرار نداده اند، بلکه بخشنامه ها و سیاست هایی را پیاده می نمایند که جز فقیرتر و ضعیف تر شدن همکارانشان و ضربه به سلامت جامعه عایدی برای کشور نداشته است. باور بفرمایید اگر بدانیم که این حقوق های ناچیز که به دامپزشکان پرداخت می شود مانع بزرگی برای صنعت ایجاد می نماید، جمع بزرگی از ما حاضر است این درآمد را از راههای دیگر که بسیار بسیار آسانتر به دست می آید تامین نماید و دست از دغدغه بهداشت عمومی جامعه بردارد، ولی می دانیم که مشکل حقوق های ما نیست، بلکه مانعی به نام جلوگیری از تخلفات عدیده و خلاقانه است که تمامی هم و غم بسیاری از دلواپسان دلال ضد بهداشت را بر آن داشته تا این آخرین مانع تخلف را از جلوی پای خود بردارد و در این میان ما فکر می کنیم که آقای دکتر عباسی نیز با این دلواپسان همراه شده اند که بر همین اساس یا ما نیازمند صحبت با ایشان برای رفع سوء تفاهم احتمالی هستیم و یا ایشان نیازمند بازنگری در تصمیمات نهاد متبوع خود هستند که به هر روی جز با گفتگو حل نخواهد شد و شاید این رویداد تلنگری باشد تا ایشان از دیدگاه ما مسئولین فنی نیز به ماجرا نگاهی بیاندازند و مدیریت امور را به متولی اصلی آن که همانا سازمان نظام دامپزشکی است بسپارند که با سخت گیرانه ترین نگاه ها نیز منطقی تر از رفتار کنونی به نظر می رسد. پیشنهاد می کنم ریاست محترم سازمان و مدیر کل ایشان آقای دکتر عباسی که هیچ گاه در جمع مسئولین فنی افتخار حضور به ما نداده اند، مکانی را تعیین نمایند تا بدون واسطه ما برای دستبوسی شرف حضور بیابیم و یک ساعتی وقت با ارزششان را برای ما دامپزشکان مسئول فنی هدر دهند؛ باور کنید جای دوری نمی رود به هر حال ما که از مریخ نیامده ایم، ما هم زاده همین آب و خاکیم و حق و حقوقی داریم که مغفول واقع شده است.

مابقی خبرهای سازمان نظام در برابر این انفجار نابود شده و من چشمم به سمت خبر دیگری نمی رود؛ امیدوارم بخشیده باشد.

جامعه دامپزشکان ایران:

 1- تسهیلات جامعه دامپزشکان برای استفاده از پیست های اسکی: بر اساس آنچه که در پایگاه اطلاع رسانی جامعه دامپزشکان منتشر شده، همکاران عضو جامعه می توانند از تسهیلاتی که جهت رفاه حال اعضاء در این پیست ها در نظر گرفته شده استفاده کنند و متعاقباً این تسهیلات اعلام خواهد شد. خبر مسرت بخشی بود، مخصوصاً برای قشری از دامپزشکان مثل ما که بزرگترین تفریحمان منچ و مارپله بوده است ما که حتی دست گرفتن Pole و Skate رو هم بلد نیستیم. به هر حال برای دامپزشکانی که می توانند از این تسهیلات استفاده کنند آرزوی لذت مضاعف داریم، البته اگر این قشر از همکاران به تسهیلات نیاز داشته باشند.

 2- تسهیلات ویژه بیمه آسیا برای بیمه مسئولیت حرفه ای دامپزشکان با پیگیریهای جامعه دامپزشکان: مسئولین فنی دامپزشکی از اساس با چنین تصمیمی که سازمان نظام دامپزشکی گرفته بود مخالف بودند و در همین زمینه مکاتباتی را هم انجام دادند که برای مطالعه بیشتر بر روی وب سایتشان موجود است و با توجه به اتحاد سنتی مسئولین فنی با ترکیب فعلی جامعه دامپزشکان، این خبر و این نوع تفاهم نامه برای مسئله ای که دوستان نزدیکشان از آن رضایت ندارند، کمی عجیب به نظر می رسد.

 3- برگزاری نشست ماهانه اعضاء هیئت مدیره جامعه دامپزشکان و نشست هماهنگی کنگره طب حیوانات همراه: در گزارش ارائه شده به وضعیت بغرنج همکارانمان در حیطه مسئولین فنی که مهمترین مسئله روز بود، هیچ اشاره ای نشده بود و نتایج جلسه قبل که با حضور دکتر عباسی از سازمان و دکتر عزیزی از مجلس برگزار شده بود، مطرح نگردیده بود. در خصوص کنگره طب حیوانات همراه نیز باید منتظر ماند و نتیجه این مسابقه کنگره سواری را در آینده نزدیک دید.

نبض رسانه های اجتماعی:

 1- شطرنج بازی آقای دکتر قدیری از انجمن خوراک دام ایران: با توجه به مسئله روی داده در سازمان نظام دامپزشکی، ایشان یکی از سازمان های شبه دولتی را به شکستی سخت در بازی شطرنج تهدید نمودند و عنوان نمودند که این اتفاق صورت گرفته جزو نقشه های بازی ایشان بوده که برای دامپزشکان کشیده اند و در آینده شکست مفتضحانه ای برای این سازمان شبه دولتی و دامپزشکان پیش بینی نمودند! همچنین ایشان حرکت صورت گرفته در نظام را زشت و وقیحانه نام برده اند و در صورتی که بازارهای واسطه گری اجازه بدهد و ایشان وقت کنند چرایی و پیامدهای این رشادت بس ناجوانمردانه را برایمان تشریح خواهند نمود؛ به هر حال شب دراز یلدا هیچ چیز بهتر از قصه ای خیالی خوشایند نیست و از اینکه جای مادر را برایمان پر می کنند، از ایشان سپاسگزاریم!

 2- اختتامیه جشنواره فیلم های آموزشی 300 ثانیه ای در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران که به همت انجمن علمی دانشجویی دامپزشکی ایران  یکم دی ماه در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران برگزار می گردد، از جمله مهمترین عناوین رسانه های اجتماعی دامپزشکی بود که جلب توجه نمود.
 داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تسهیلات ویژه و اختصاصی مدیران خودرو برای اعضای سازمان نظام دامپزشکی

نویسنده :انجمن صنفی
تاریخ:پنجشنبه 25 آذر 1395-08:15 ب.ظ

د خبر: ۳۲۹۸۶
تعداد نظرات: ۴ نظر
روابط عمومی سازمان نظام دامپزشکی خبر داد:
در این قرارداد ارائه تسهیلات بیشتر به همراه سود کمتر نسبت به شرایط جاری و عادی واگذاری از سوی شرکت مدیران خودرو، برای اعضای سازمان نظام دامپزشکی در نظر گرفته شده است ...
 

حکیم مهر - به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام دامپزشکی با عقد قراداد همکاری دو جانبه بین سازمان نظام دامپزشکی و شرکت خودروسازی مدیران خودرو، تمامی اعضای این سازمان در سراسر کشور می‌توانند با دریافت معرفی نامه از دفاتر نظام دامپزشکی استان‌ها از تسهیلات ویژه و اختصاصی خرید خودرو با برندهای MVM  و  Chery بهره‌مند شوند.

شایان ذکر است در این قرارداد ارائه تسهیلات بیشتر به همراه سود کمتر نسبت به شرایط جاری و عادی واگذاری از سوی شرکت مدیران خودرو، برای اعضای محترم سازمان نظام دامپزشکی ج.ا.ا در نظر گرفته شده است.

بر اساس این گزارش شرایط و ضوابط واگذاری محصولات شرکت مدیران خودرو به شرح ذیل می‌باشد:


متقاضیان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 61061104-021 تماس حاصل نمایند.

دریافت فایل جداول با فرمت pdf

 داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تحلیل وقایع مرتبط با حرفه دامپزشکی در هفته سی و پنجم سال 1395

نویسنده :انجمن صنفی
تاریخ:پنجشنبه 25 آذر 1395-08:09 ب.ظ

کد خبر: ۳۲۹۶۹
تعداد نظرات: ۸ نظر
دکتر گیلگمش:
ضمن تشکر از خوانندگان همراه، عذرخواهی بنده را بابت نبود تفسیر هفته قبل پذیرا باشید، چرا که به علت تعطیلی‌های مکرر خبر چندانی برای تفسیر وجود نداشت و مجموعاً همه اخبار را موکول به این هفته نمودیم ...
 

تحلیل وقایع مرتبط با حرفه دامپزشکی در هفته سی و پنجم سال 1395

دکتر گیلگمش

 

ضمن تشکر از خوانندگان همراه، عذرخواهی بنده را بابت نبود تفسیر هفته قبل پذیرا باشید، چرا که به علت تعطیلی های مکرر خبر چندانی برای تفسیر وجود نداشت و مجموعاً همه اخبار را موکول به این هفته نمودیم. بی درنگ به سراغ تفاسیر و اخبار می رویم و همچنان امیدوار که شما هم با ما همراه باشید:

سازمان دامپزشکی کشور:

 1- سفر رئیس محترم سازمان دامپزشکی کشور به عراق جهت بررسی موضوعات مشترک: همانگونه که پیشتر بر ضرورت تعامل بیشتر رئیس سازمان دامپزشکی ایران با کشورهای همسایه اطراف مخصوصاً کشورهایی که با آنها مراودات تجاری مهم و کلان داریم، تاکید نموده بودیم، بسیار خرسندیم که ایشان اولین سفر منطقه ای خود را به کشور عراق انجام دادند که نتایج بسیار مهمی نیز در اخبار منتشره در پی داشته است. این سطح از تعاملات برای اولین بار در سطح سازمان دامپزشکی کشور صورت می گیرد و اولین بار است که رئیس سازمان دامپزشکی کشور همانند همتایان خود با عزیمت به کشورهای همسایه جهت یافتن راهکاری به منظور جلوگیری از وارد آمدن صدمه جبران ناپذیر به صنعت قبول زحمت نموده اند و مهمتر از آن نیز اینکه این زحمات نتیجه داده و ممنوعیت صادرات مرغ و تخم مرغ برداشته شده است و علاوه بر آن سایر فرصتهای اقتصادی و بهداشتی مشترک نیز مورد مباحثه قرار گرفته و مسیرهای روشنی برای آینده روابط دامپزشکی دو کشور ترسیم گردیده است.

این امیدواری را داریم تا رئیس محترم سازمان این سفرها را به کشورهای مشابه همسایه نیز گسترش دهند تا نقش محوری ایران در منطقه در خصوص دامپزشکی بیشتر از قبل نمود یابد و علاوه بر ارتقاء سطح بهداشت منطقه، بازرگانان ایرانی و همتایان همسایه از فرصت های بی نظیر موجود بهره برداری نمایند. این حرکت مهم آقای دکتر مهدی خلج را ارج می نهیم و به سهم خود از سازمان دامپزشکی کشور تشکر می نمائیم.

 2- اطلاعیه شماره دو سازمان دامپزشکی کشور در خصوص آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان: این اطلاعیه که در روز یکشنبه منتشر گردید، در برگیرنده اطلاعات درگیری دو مرغداری دیگر در همان منطقه بود که با جمع دو مرغداری قبل تعداد فارم های درگیر به چهار فارم رسید و همچنین همانند هفته گذشته خبر دربر گیرنده توصیه های کلی در خصوص این بیماری بود. متاسفانه درخواست برای منتشر نمودن اطلاعات مربوط به ستاد آنفلوآنزا در هر استان و بصورت متمرکز در سایت سازمان دامپزشکی کشور فرصتی برای تحقق نداشته و همچنان این نقصان مسیر ارتباطی برای عامه مردم و دامپزشکان وجود دارد و در صورت رخ دادن تلفات، بسیاری از مردم و دامپزشکان بخش خصوصی اطلاعات تماس با ستاد را ندارند و معمولاً از طریق دوستان و آشنایان به موبایل های شخصی مسئولین ارتباط برقرار می شود که از لحاظ مستند سازی صحیح نیست.

همچنین برخی از افراد در سایر موسسات و سازمانها و انجمن ها مثل مشاور محترم رئیس سازمان آقای دکتر طلاکش که علاوه بر ملارد، ماهدشت البرز را نیز آلوده اعلام نمودند و  یا آقای دکتر گویا از وزارت بهداشت تعداد فارمهای درگیر را 9 فارم عنوان نموده اند که با آمار اعلام شده از سوی سازمان دامپزشکی کشور متفاوت است و به نظر می رسد چنانچه اطلاعات منتشر شده توسط این افراد که نقشی در کنترل بیماری آنفلوآنزای پرندگان نداشته اند درست نیست، بهتر است علاوه بر مکاتبه با آنان به منظور جلوگیری از اینگونه اظهار نظرها، تکذیبه آن را نیز در پورتال سازمان منتشر نمایند و در صورتی که اخبار آنان صحیح است، به آن رسیدگی شود تا به سیاست شفافیت سازمان در این مسیر خدای ناکرده خدشه ای وارد نگردد.

همچنین هنوز هیچ مقاله، نوشته و یا فیلمی از سازمان دامپزشکی کشور در خصوص آموزش بهداشت عمومی مردم در خصوص آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان منتشر نشده است که به نظر نمی رسد تا نیاز باشد ضرورت انتشار آن در موقعیت فعلی را برای همکاران دولتی مجددا یادآور شویم.

 3- دیدار رئیس سازمان دامپزشکی کشور با دو استاندار به فاصله یک هفته: استاندار البرز و استاندار آذربایجان شرقی از جمله مقاماتی بودند که رئیس سازمان دامپزشکی کشور هفته قبل با آنان دیدار داشته است. در این دیدارها فصل مشترک، مدیر کل محترم دفتر طیور سازمان بوده است و با توجه به گسترش بیماری آنفلوآنزا در سالهای قبل در استان های البرز و آذربایجان شرقی، بدون شک مهمترین سرفصل مذاکرات بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و بودجه و اعتبارات لازم برای آن بوده است. این پیش دستی ریاست سازمان نشان از آینده نگر بودن تیم مدیریتی آقای دکتر خلج دارد و پیشنهاد می گردد تا با توجه به درگیر بودن استان تهران به این بیماری و همچنین نزدیک بودن مکانی استانداری تهران به سازمان دامپزشکی کشور، این نوع جلسه با استاندار محترم تهران در معیت مدیر کل دامپزشکی استان تهران نیز برگزار گردد چرا که حضور رئیس سازمان در اینگونه نشست ها کمک شایانی به مدیران کل استان ها در دریافت توجهات لازم از نظر اعتباری و هزینه ای می نماید و با توجه به وجود پایتخت در این استان و جمعیت انسانی قابل توجه آن، این توجه می بایست مضاعف باشد.

 4- تشکیل تیم های ممیزی جهت بهبود و ارتقاء بهداشتی کشتارگاه ها: انتشار این خبر در زمان اوج درگیری با بیماری آنفلوآنزا، نشان از ضرورت در نظر گرفتن نقش انکار ناپذیر کشتارگاهها در بسط و گسترش بیماریهای دامی و یا محدود و کنترل نمودن آنها دارد. تا جایی که ذهن بنده یاری می نماید، این تیم های ممیزی قبلاً نیز تشکیل شده بودند و فعالیت های آنان مخصوصاً در برخی از استان ها نمود مناسبی یافته بود، ولی بعدها با مخالفت سازمان با نحوه اجرای آن روبرو شده و تمدید پروانه آنها متوقف گردید. هرچند سرمایه های افرادی که در این زمینه سرمایه گذاری نموده بودند، جزئی از سرمایه های این کشور است، هدایت نادرست آنها به سمت نابودی مطمئناً سیاست نادرستی بود که اکنون این نیاز به شکل دیگری سر برآورده است. امیدواریم این بار با ارشادات داهیانه ریاست محترم سازمان تیم های ممیزی، چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی، به سرانجام مناسبی برسند تا ظرفیت های جدیدی برای اشتغال خیل فارغ التحصیلان حاصل از رقابت تنگاتنگ دانشکده های دامپزشکی برای پذیرش دانشجو فراهم گردد و جامعه کمتر شرمنده فارغ التحصیلان بیکار باشد.     

 5- نشست مطبوعاتی رئیس سازمان دامپزشکی کشور در خصوص آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان: یکی از خروجی های مهم این نشست عبارت بود از عدم صداقت برخی کشورهای همسایه که با وجود درگیری به بیماری آنفلوآنزا، آن را گزارش ننموده اند که مطمئناً ملاحظات مهمی را برای ما به ارمغان خواهد آورد و باید دید که آیا در مرزهای مشترکی که با این کشورها داریم و تردد قابل توجهی به شکل روزانه در این مرزها صورت می گیرد، آیا تمهیدات امنیت زیستی در نظر گرفته شده است یا خیر؟ آیا سیستم های ضد عفونی کننده در این مرزها در نظر کرفته شده اند؟ همچنین ایشان در خصوص مرغداری هایی که زیرساخت های نامناسبی دارند عنوان نمودند که ممکن است این پروانه ها باطل شوند؛ هرچند نکته های دامپزشکی بسیاری در همین یک جمله وجود دارد، ولی آیا بهتر نیست که همان ممیزی هایی که قرار است کشتارگاهها را مورد ارزیابی و اصلاح قرار دهند، در مورد همین مرغداری ها نیز فعال شوند و گزارش به مراجع قانونی بدهند؟ در انتها نیز گزارشی از وضعیتی که در جهان با این بیماری روبرو هستیم ارائه گردید که موید فعالیت کاملاً صحیح سازمان دامپزشکی کشور در راستای شفاف سازی اطلاعاتی بود.

 6- صادرات کالاهای مرتبط با دامپزشکی با الزامات بهداشتی کشورهای مقصد صورت می گیرد: این سرفصل جزء معدود مصاحبه های مدیر کل محترم دفتر قرنطینه سازمان است؛ دفتری که اشتیاق فراوانی در سطح حرفه دامپزشکی برای تعامل و آشنایی بیشتر با آن در میان همکاران و جامعه وجود دارد و امید می رود تا اخبار و مصاحبه های بیشتری از سوی سایت سازمان دامپزشکی کشور از این دفتر منتشر گردد. البته لازم به ذکر است که موضوعات مرتبط با بهداشت عمومی جامعه نیز در این دفتر مدیریت می شود که امیدواریم مدیر کل محترم دفتر قرنطینه در آینده مفصلاً در مورد آنها مصاحبه و یا خبر منتشر نمایند؛ مواردی همچون قوانین و مقررات ورود و خروج حیوانات همراه مسافرین خارجی و یا سیاست های ممنوعیتی و یا تشویقی واردات و صادرات که زمینه بسیار مهمی را در مورد آشنایی جامعه با حرفه دامپزشکی فراهم خواهد ساخت.

 7- اگر بودجه لازم برای کنترل آنفلوآنزای پرندگان به سازمان دامپزشکی اختصاص پیدا نکند، دولت باید تاوان آن را بدهد: این مطلب سر تیتر خبر منتشر شده از سوی عصر اقتصاد از زبان مشاور محترم رئیس سازمان دامپزشکی آقای دکتر سید فرزاد طلاکش بود. نمی دانم آیا تحلیل اخبار منتسب به آقای دکتر طلاکش زیرمجموعه سازمان درست است یا خیر، ولی به هر روی ایشان علاوه بر فعالیت در بخش خصوصی، مشاور رئیس سازمان نیز می باشند. ایشان در کنار اعلام آلوده بودن تهران و البرز به این بیماری، زوایای دیگری از این معضل را روشن نمودند که نیاز به تامل بیشتری دارد؛ نکته اول اینکه ایشان احتمال وجود درگیری در استانهای شمالی را نیز محتمل دانسته اند و احتمالاً مد نظرشان پرندگان وحشی که به مرکز دوک مازندران ارجاع شده اند می باشد که این مساله نیازمند پاسخگویی از سوی مدیر کل مازندران و همچنین تبیین تمهیدات لازم برای شکارچیان و مردم روستایی آن استان می باشد.

همچنین ایشان در بندی از سخنانشان عنوان نموده اند که سازمان دامپزشکی نیروی واکنش سریع را فعال ننموده است و ستاد ملی آنفلوآنزا را تشکیل نداده است و همچنین عدم تخصیص اعتبارات برای جبران خسارت را از مهمترین عوامل پنهانکاری مرغداران نام بردند و خواستار اقدام عاجل در این زمینه شده اند، چرا که در سال های گذشته نیز خسارت مرغداران جبران نشده است و دولت خسارتی پرداخت نکرده است. در مجموع به نظر می رسد مشاور رئیس سازمان تا مرحله زیر سؤال بردن وزیر نیز جلو رفته اند و اظهار داشتند که علیرغم این رخداد مهم، ایشان در سفر به سر می برند و به درخواست انجمن مربوطه پاسخی نداده اند.

مساله کمی غامض و پیچیده شده است، نمی دانیم که آیا این سخنان در راستای حمایت از حرفه دامپزشکی است و یا در راستای حمایت از اصنافی است که ایشان نیابت آنها را بر عهده دارند، ولی با توجه به تجارب سال های قبل که فقط و فقط رئیس سازمان اجازه گزارش دهی در خصوص بیماری آنفلوآنزای پرندگان را برعهده داشته اند، به نظر می رسد این سنت شکسته شده و مشاوران سازمان نیز می توانند در این خصوص مصاحبه نمایند و حتی نظراتشان کاملتر از نظرات رئیس سازمان باشد؛ این ازدیاد منابع خبری را به فال نیک می گیریم.

در انتهای سخنان، ایشان علت درخواست تشکیل ستاد ملی آنفلوآنزا را تخصیص بودجه به سازمان دامپزشکی دانسته اند، ولی به نظر می رسد این درخواست تشکیل ستاد، بیشتر برای تامین اعتبار جبران خسارت مرغداران است و قرار نیست چیزی به سازمان دامپزشکی برای تجهیز آن به تکنولوژی های روز و یا تامین اعتبار برای دریافت خدمات برسد؛ این نحوه تعامل با سازمان روش جدیدی است که نیاز به مطالعه بیشتر دارد، پس کمی به ما زمان بدهید!

 8- حمایت تمام قد رئیس انجمن صنایع خوراک دام از مدیر کل دفتر نظارت: هفته های قبل نامه بسیار شایسته ای از طرف مدیر کل استان خراسان رضوی در حمایت از همکاران بخش خصوصی در خصوص ماده 19 صادر شده بود که با نامه لغوی از سوی مدیر کل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی سازمان عملاً ابتر ماند و در این خصوص رئیس انجمن صنایع خوراک دام از این مدیر کل سازمان دامپزشکی کشور در این خصوص تقدیر و تشکر نمود. به شخصه تفسیری برای این خبر ندارم و از آقای دکتر عباسی خواهشمندم اگر به هیچ سخنی هم التفات ندارند، حداقل به سمت افرادی که از اقدامات ایشان تشکر می نمایند التفاتی نمایند، تمام موضوع را متوجه خواهند شد. من که دیگر خسته شده ام و واقعاً تفسیری برای این ماده 19 ندارم که بنویسم.

 9- شاید اینگونه افراد به دنبال سود شخصی هستند وگرنه نباید به بهانه واهی حاشیه سازی کرده و به تبلیغ برندهای خاص بپردازند: این سخنان آقای دکتر جهان پیما در خصوص اظهارات آقای حسین نعمتی رئیس اتحادیه دامداران ایران در خصوص عدم موافقت سازمان با واردات واکسن تب برفکی از کشور ترکیه توسط این اتحادیه در خبرگزاری ایانا منتشر شده است. نکته کوچکی در خصوص این مصاحبه وجود دارد و آن اینکه آقای دکتر جهان پیما مدیر کل دفتر مبارزه با بیماریهای دام سازمان دامپزشکی کشور هستند و مدیر کل دفتر دارویی سازمان آقای دکتر مهدوی نژاد می باشند؛ قطعاً اظهار نظر در خصوص کم و کیف واردات واکسن و دارو برعهده مدیر کل دفتر دارویی می باشد، نه مدیر کل دفتر مبارزه و با توجه به اشراف بیشتر آقای دکتر مهدوی نژاد، ایشان بصورت مستدل تری می توانستند در این خصوص توضیحات لازم را ارائه دهند و همچنین این اظهار نظر مدیر کل دفتر دارو درمان می توانست حرفه ای تر و بر مبنای شرح وظایف باشد. البته این سخنان چیزی از ارزش های آقای دکتر جهان پیما به عنوان مدیر مقتدر و قابل اعتماد در سیستم سازمان دامپزشکی کشور کم نمی کند.

نبض رسانه های اجتماعی:

 1- انتشار مقالات علمی و تحلیلی در خصوص موضوعات روز دامپزشکی: انتشار این مقالات از سوی همکارانی چون دکتر رضا ایجاب، دکتر علی صفر ماکنعلی، دکتر صفیه وطن دور و ... نشان از وجود پتانسیل های لازم برای آگاهی بخشی به جامعه تخصصی و عمومی کشور دارد و این حرکت ها می بایست به طرق مقتضی مورد حمایت قرار گیرند. نظر شخصی من در مورد این نوشته ها این است که در برهه کنونی این گونه نوشته ها متاع گران قیمت تری در مقایسه با مقالات آکادمیک تکراری و کپی شده می باشند. جامعه انسانی کشور ایران نیاز به آموزش و اطلاع رسانی دارد، جنسی که به ندرت در حرفه دامپزشکی یافت می شود ولی نیاز به آن بسیار زیاد می باشد.

 2- نظر سنجی در خصوص انتقال آموزش دامپزشکی به وزارت بهداشت و ضرورت توجه مسئولین به افکار عمومی: این نظر سنجی با شرکت بیش از 2000 نفر در این وب سایت صورت گرفت و بیش از 94 درصد شرکت کنندگان رای به انتقال آموزش دامپزشکی به وزارت بهداشت دادند که این امر بیانگر بسیاری از نکات است که می طلبد تا در مقاله مجزایی به آن بپردازیم و با توجه به انتشار مقاله ای توسط آقای دکتر رصا ایجاب، شما را به مطالعه این مقاله جذاب که در سایت حکیم مهر منتشر شده است، دعوت می نمائیم و به سهم خود از زحمات ایشان قدردانی می کنیم.

 3- اظهارات معاون شهردار هندیجان جنبه طعنه داشته است: خبر منتشر شده در حکیم مهر و رسانه های اجتماعی شهردار هندیجان را متقاعد به مصاحبه نمود و ایشان عنوان نمودند که اظهارات معاونشان جنبه طعنه به دلیل نبود اعتبارات را داشته است. این قدرت رسانه های اجتماعی را باید به فال نیک گرفت و از آن مراقبت نمود تا به بیراهه نرود؛ وقتی با انتشار یک خبر ساده اینگونه می توان مسئله ای را پیگیری نمود، چرا برای سایر حقوق دامپزشکان همچون مسئولین فنی از آن بهره برداری نمی کنیم؟ بجای اظهار عجز و ناله در رسانه های اجتماعی مبنی بر عدم وجود فرصت شغلی و یا زورگویی کارفرمایان، می توانیم ما هم کمی خلاق باشیم و راهی برای پایان دادن به این نوع بی قانونی ها بیابیم؛ به هر روی به اندازه سگ های ولگرد که حقوق اجتماعی داریم!!!

سازمان نظام دامپزشکی:

 1- سازمان دامپزشکی کشور به عنوان متولی اصلی سلامت غذا باید صلابت لازم برای اجرای آئین نامه نظارت بهداشتی دامپزشکی داشته باشد: این جمله سر تیتر سخنان رئیس سازمان نظام در سفر به کردستان بود. ایشان عنوان نمودند که سازمان نظام دامپزشکی به عنوان یکی از اعضای ستاد مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است (آیا به عنوان عضو این ستاد تا کنون در این جلسات دعوت شده اند یا خیر را نمی دانیم) و شناسایی بیماری و گزارش دهی آن را از وظایف اعضای سازمان متبوع خود دانستند که دوره های آموزشی و اطلاع رسانی آن را انجام داده اند.

ایشان در بخش دیگری از سخنانشان استفاده از اعضای این سازمان در زمینه قرنطینه در زمان شیوع بیماری را از دیگر پتانسیل های سازمان نظام عنوان نمودند که با توجه به مشخص نبودن نحوه خرید خدمت با وجود مناسب و حرفه ای بودن طرح اعلام شده، به مرحله عمل نرسیده است، چرا که سازمان های دولتی شهرستان ها یا از کارگران ساده در این زمینه استفاده می نمایند و یا با فراخوان از سایر نیروهای دولتی پراکنده در استان منجر به گسترش بیشتر بیماری خواهند شد، در حالیکه این پیشنهاد رئیس سازمان نظام با توجه به استفاده از نیروهای بومی هر شهرستان، عملیاتی تر و علمی تر به نظر می رسد.

انتقاد از عدم اجرای قوانین مرتبط با سلامت غذا توسط سازمان دامپزشکی کشور مهمترین فراز سخنان ایشان بود که تاکید مجددی بر اجرای ماده 19 دامپزشکی و همچنین قطع ارتباط مالی با کارفرمایان داشت. به نظر می رسد رئیس سازمان نظام در این زمینه کاملاً مصمم است و در راه نیل به این هدف از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد، به نحوی که در انتها وزیر محترم جهاد کشاورزی را مسئول اصلی اجرای این ماده عنوان نموده اند و امیدوار به یک تصمیم سریع و آنی از سوی ایشان می باشند. با این اوصاف از نظر ایشان علت اصلی عدم پیاده سازی این قانون مشخص است و موانع آن نیز کاملاً آشکارند، ولی برخی از دوستان هستند که با همین موانع جلسه برگزار می کنند تا مشکل را حل!؟ کنند. گذر زمان درست یا اشتباه بودن تک تک این جناح بندی ها را مشخص خواهد کرد و باید منتظر نشست و دید و ثبت کرد تا آیندگان نیز از آن باخبر شوند.

 2- مصاحبه با دکتر عباسعلی مطلبی به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس سازمان نظام دامپزشکی: قبل از شروع نظر در این خصوص جا دارد که از روابط عمومی سازمان نظام که این مصاحبه ارزشمند را ترتیب داده تشکر نموده و همچنین از ایجاد بخش پیام های بهداشتی دامپزشکی که قبلتر در یکی از تفسیرهای هفتگی در حکیم مهر پیشنهاد نموده بودیم و اجرایی شد، تشکر و قدردانی نمایم. در خصوص این مصاحبه باید گفت که معدود صاحب نظرانی در دامپزشکی وجود دارند که هنوز از آنها به نیکی یاد می شود؛ دکتر مطلبی از جمله این معدودهای دامپزشکی می باشد. نگاه وسیع و سخاوتمندانه ایشان به حرفه دامپزشکی از دیرباز از خصوصیاتی بوده که هنوز در کلمات ایشان جاری است. ایشان شرح کاملی از تصویب قانون تاسیس سازمان نظام دامپزشکی را برای اطلاع همکاران ارائه دادند که نکات مهمی در آن برای تاریخ نگاران دامپزشکی وجود دارد که می توان از وجود ایشان برای روشن شدن برخی زوایای تاریک دامپزشکی استفاده نمود. یکی از این زوایای تاریک، نحوه حضور اعضای انتصابی بود که ایشان شرح دادند که چگونه این اعضاء به جمع شورا اضافه شدند و جالب اینکه در آن زمان از طرف وزارت بهداشت، وزارت دفاع و ... تلاش برای حضور نماینده در این نظام وجود داشت؛ روندی که الان عکس آن را شاهد هستیم و این نشان از جایگاه دامپزشکی در آن برهه از زمان داشت که اکنون حسرت آن را می خوریم.

عنوان نمودن این جمله که "مطرح شدن رسیدگی به کم و کیف ماده 19 دامپزشکی چه ارتباطی به اتاق بازرگانی دارد که در آنجا باید در مورد آن تصمیم گیری شود" نیز از نکات برجسته این گفتگو بود. این نوع نگاه دقیقاً آن چیزی است که اکنون به آن نیاز داریم؛ نگاه از بالا و حرفه ای توأم با حفظ شأنیت همکاران که متاسفانه بسیار بسیار کمیاب شده است و باید برخی از همکاران دولتی و خصوصی را دوره آموزشی خدمت ایشان گسیل داریم تا یاد بگیرند و بکار ببندند. بجای این نوع نگاه افرادی را داریم که برای حفظ جایگاه خود و یا برای فریب افکار عمومی همکاران، اقدام به برگزاری جلسات با ایجادکنندگان بحران، آن هم با چشمداشت جبران می نمایند.

 3- انتقاداتی به شورای مرکزی سازمان نظام وارد است که شاکله آن دولتی شده است: شنیدن این سخنان از زبان کسی که خود دولتی است حکم معجزه را دارد و نشاندهنده آن است که آنقدر ظرفیت پیدا کرده ایم که حرفی را به زبان بیاوریم که ممکن است علیه خودمان استفاده شود، ولی این پدیده منجر به تقویت عقلانیت در حرفه دامپزشکی خواهد شد. هر مسئولی که بی پروا نقاط ضعف و قوت مجموعه تحت مدیریتش را تجزیه و تحلیل نماید، نه در جا می زند و نه عقب گرد خواهد داشت، بلکه تنها به اعتبار خود روز به روز اضافه خواهد نمود. همچنین ایشان در سفری که دید و بازدید با بالاترین مقامات آن استان آغاز گردید را به عالی مقامان ختم ننمود و همانگونه که از تصاویر مشخص است، با همکاران دامپزشک خود در بخش خصوصی نیز دیدارهای صمیمانه و نزدیکی داشته اند که امیدواریم سایر مسئولین نیز این رویه را الگو قرا دهند و دید و بازدیدشان به عالی مقامان ختم نشود. یک دیدار کوچک با یک همکار ممکن است کمی وقت شما را بگیرد، ولی همچنین ممکن است که مشکلاتی را حل نموده و شما را نیز از لحاظ روحی اغناء خواهد نمود، پس این لطف را حداقل به خاطر خودتان هم که شده در حق دیگران روا دارید و از رئیس سازمان نظام الگو برداری کنید، چرا که نه تنها زشت نیست بلکه بسیار بسیار پسندیده است.

 جامعه دامپزشکان ایران:

این هفته نیز خبر قابل ذکری نبود.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

کشف و ضبط 14 تن ران مرغ منجمد غیرقابل مصرف در مشهد

نویسنده :انجمن صنفی
تاریخ:پنجشنبه 18 آذر 1395-04:31 ب.ظ

1395/9/15 دوشنبه
کشف و ضبط 14 تن ران مرغ منجمد غیرقابل مصرف در مشهد
14 تن ران مرغ منجمد غیربهداشتی در مشهد کشف و ضبط شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان خراسان رضوی در بازرسی های انجام شده توسط کارشناسان نظارت شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد، محموله ران مرغ منجمد حمل شده به این استان توسط خودرو به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی و به علت خروج از انجماد و منجمد شدن مجدد(دیفراست) که اقدامی غیر بهداشتی به شمار می رودکشف و ضبط شده و پرونده به مراجع قضایی ارجاع شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان مشهد در این باره اظهار داشت: هم اکنون این محموله در انتظار نظر نهایی آزمایشگاه مرکزی اداره دامپزشکی استان  بوده و در صورت غیرقابل مصرف بودن در اسرع وقت معدوم خواهد شد. دکتر بهروز خسروی نیا، اعلام داشت: طی بازرسی های انجام شده با همکاری نیروی انتظامی 1200 کیلوگرم آلایش خوراکی دام از یکی از سردخانه های مشهد که در حال بسته بندی با لیبل های سایر مراکز مجاز بود کشف و ضبط شد که 400 کیلوگرم آن در محل معدوم شد و 800 کیلوگرم باقی مانده نیز با توجه به اعلام نتیجه آزمایشگاه ملی تخصصی مواد غذایی اداره کل دامپزشکی استان خراسان رضوی غیرقابل مصرف تشخیص داده شده و در حال معدوم سازی است.

وی خطاب به متخلفان هشدار داد، با توجه به بررسی های دقیق و 24 ساعته دامپزشکی از مراکز تولید، عرضه و نگهداری فرآورده های خام دامی و همکاری تنگاتنگی که دستگاه های نظارتی استان خصوصا؛ دستگاه قضایی، پلیس آگاهی، تعزیرات حکومتی و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت دارند متخلفین به سرعت شناسایی و به شدت به تخلف آنها رسیدگی و برخورد خواهد شد.

منبع: روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان خراسان رضوی
عكس های مرتبط : 
كلمات كلیدی : ران مرغ، دامپزشکی، مشهد، نظارت، دامپزشکی
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اعلام نتیجه نهایی نظرسنجی حکیم مهر درباره انتقال آموزش دامپزشکی به وزارت بهداشت؛ ضرورت توجه مسئولین به افکار عمومی

نویسنده :انجمن صنفی
تاریخ:پنجشنبه 18 آذر 1395-04:26 ب.ظ

کد خبر: ۳۲۹۱۴
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
با شرکت 2157 نفر در این نظرسنجی:
94.07 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی (2029 نفر) خواستار انتقال آموزش دامپزشکی از وزارت علوم به وزارت بهداشت بودند و تنها 5.93 درصد (128 نفر) با این انتقال مخالف بودند ...

حکیم مهر - پس از گذشت 8 روز از آغاز نظرسنجی حکیم مهر درخصوص انتقال آموزش دامپزشکی از وزارت علوم به وزارت بهداشت، در مجموع 2157 نفر در این نظرسنجی شرکت کردند.

نتایج نظرسنجی قابل تأمل بود. 94.07 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی (2029 نفر) خواستار انتقال آموزش دامپزشکی از وزارت علوم به وزارت بهداشت بودند و تنها 5.93 درصد (128 نفر) با این انتقال مخالف بودند.

 

به نظر می رسد، افکار عمومی جامعه دامپزشکی کشور با توجه به مزایایی که این انتقال خواهد داشت، نظر قاطع خود را در این خصوص اعلام نموده است و حال نوبت مسئولین و متولیان دامپزشکی کشور است که چنانچه احترامی برای نظرات صنفی قائل هستند، برای اقدام در این زمینه پیشقدم شوند.

البته در خصوص انتقال سازمان دامپزشکی کشور از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت بهداشت (که بحث این نظرسنجی نبوده است) نظرات متفاوتی وجود داشته و برخی از صاحب نظران، انجام آن را بدون فراهم آوردن زمینه های از قبل پیش بینی شده و در شرایط فعلی به صلاح دامپزشکی نمی دانند و ما نیز در این نظرسنجی قصد ورود به آن را نداشته ایم؛ اما در خصوص انتقال آموزش دامپزشکی از وزارت علوم به وزارت بهداشت مزایای بسیار زیادی بر آن مترتب بوده و می تواند به بهبود وضعیت صنفی کمک شایان توجهی نماید.

در طی سال های گذشته به همه ما ثابت گردیده است که وزارت علوم نتوانسته است آنچنانکه باید و شاید، گسترش پذیرش بی رویه دانشجوی دامپزشکی را در کشور کنترل نماید و افزایش روزافزون دانشکده های دامپزشکی در دانشگاه های دولتی و آزاد مؤید این ادعاست، ولی وزارت بهداشتتوانسته است این روند را در دانشگاه های زیرمجموعه خود و حتی دانشگاه آزاد اسلامی به خوبی کنترل نماید.

در حال حاضر همه صاحبنظران اتفاق نظر دارند که عامل اصلی شرایط بد معیشتی فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی، پذیرش بیش از حد دانشجو و افزایش بی رویه دانش آموختگان دامپزشکی است. اگر همه شرایط آموزشی، صنفی و مدیریتی مرتبط با دامپزشکی را هم بهبود ببخشیم، ولی نتوانیم جلوی پذیرش سونامی وار دانشجوی دامپزشکی را بگیریم و روند فعلی ادامه یابد، مطمئن باشید که شرایط معیشتی دانش آموختگان این رشته روز به روز بدتر خواهد شد؛ به نظر می رسد تنها ارگانی که در حال حاضر می تواند این پدیده نامیمون را کنترل نماید، وزارت بهداشت باشد.

البته منافع دیگری نیز در این انتقال وجود دارد که در مقاله قبلی (اینجا) به تفصیل به آن اشاره نمودیم.

امیدواریم مسئولین و متولیان دامپزشکی کشور، نیم نگاهی هم به فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی در بخش خصوصی داشته باشند که کمرشان زیر بار مشکلات صنفی و معیشتی در حال له شدن است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

رحلت حضرت محمد(ص) ،شهادت امام حسن(ع)وامام رضا(ع) تسلیت باد

نویسنده :انجمن صنفی
تاریخ:یکشنبه 7 آذر 1395-04:07 ب.ظ

رحلت حضرت محمد(ص) ،شهادت امام حسن(ع)وامام رضا(ع) تسلیت باد

نتیجه تصویری برای رحلت حضرت رسول وامام حسن مجتبی
فرارسیدن ایام سالگرد وفات حضرت محمد مصطفی(ص) و شهادت مظلومانه سبط اکبر پیامبر، امام حسن مجتبی(ع) و شهادت غریبانه هشتمین پیشوای معصوم، حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع)، بر تمامی مسلمان تسلیت باد.

  وفات جانگداز و مظلومانه اشرف مخلوقات خاتم الأنبیاء محمد بن عبدالله(ص) در 28 صفر سال 11 هجری در سن 63 سالگی بوده است.رسول گرامی و اهل بیت وی، مظهر تامّ اسمای الهی و آیینه تمام نمای صفات جمال و جلال حقّ اند. آنان، پیشوایان بشر به سوی فضایل و ارزش های متعالی انسانی و الهی اند و آشنایی با ابعاد گوناگون شخصیت و زندگی این رهبران الهی، بهترین توشه سالکان راه حقیقت و پاکبازان طریقِ سعادت و کمال است.

  زندگی پیامبر اسلام و ائمه هدی(علیهم السلام) داستان انسان های پاک و به کمال رسیده ای است که برای هر پوینده ای، راهی هموار و مستقیم به سوی حقیقت را نشان می دهد، و زندگی پرفراز و نشیب و سراسر صلابت و جاودانگی آنان، می تواند همه ابعاد و شئون مختلف حیات انسان کامل را تأمین نماید.

  این روزها ایام سالگرد وفات حضرت محمد مصطفی(ص) است که بنای ستم و بیدادی را که بر فرزند آدم می‌رفت برانداخت و نوای خوش قسط و عدل را در جهان طنین‌‌افکن‌ ساخت؛ بزرگمردی که در پیشگاه انسانیت، سرود توحید سر داد. با ظهورش پابرهنگان و آنانکه اربابان بیداد به استضعافشان کشانده‌ بودند، گوهر آزادگی و حریت را در آغوش کشیدند. او از جهان رفته است اما دیری نخواهد پایید که واپسین حجت توحید بر انسان عرضه می‌گردد تا مومنان آفاق در پرتو خورشید اسلام، شاهد غروب بتان باشند. در چهاردهمین قرن از ظهور حضرت محمد مصطفی(ص) که جهان بشری پرشور و شرتر از پیش گردیده، ندای بلند توحید که از گلوی پاک آخرین پیامبر خدا برخاست هنوز در پهنه کره‌ خاکی طنین‌انداز است و امت او در روز وفاتش پیام وحدت خویش را در مأذنه‌های رفیع و شکوهمند اسلام به گوش جهانیان می‌رسانند.

  این ایام همچنین سالروز شهادت سبط اکبر پیامبر، امام حسن مجتبی(ع) در روز 28 صفر است که در روزهای طوفانی صدر اسلام همچون بازویی پرتوان در کنار پدر بزرگوارش و نیز در دوران زمامداری کوتاه خودش از کیان اسلام و مسلمین دفاع کرد ولی نیرنگ منافقان و دشمنان اسلام که لباس دوستی دین و امارت مسلمین را به دروغ بر تن کرده بودند، از کاسه زهرآگین دشمن خانگی بیرون آمد و دومین شهید امامت به جهان اسلام تقدیم شد.

  همچنین در ایام غمبارِ سالگرد شهادت غریبانه و مظلومانه امام علی بن موسی الرضا(ع)، آن امام همام را اینگونه خطاب قرار می‌دهیم که ای امامِ غریب! ای قبله‌یِ آمالِ مشتاقان خوشنودی و رضا! هنگامی که نقشِ گنبدِ پر نورِ تو در پرده‌یِ چشمانمان می‌افتد، آمیزه‌ای از احساس تعالی و شکوه در قلب‌‌هایمان می‌نشیند. نقشی که محبت و دوستیِ تو را پیوسته در رگانمان به دوردست‌ترین منافذِ جسم و جان می‌رساند و حاصل این پیوند چیزی نیست جز فروزان‌تر شدن ِآتشِ عشقِ ولایتِ تو که به مثابه‌ی میراثی پرارج در سینه‌هایمان جاوید شده ‌است.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

1395/9/6 شنبه

نویسنده :انجمن صنفی
تاریخ:یکشنبه 7 آذر 1395-03:52 ب.ظ


1395/9/6 شنبه
مدیر کل دامپزشکی استان خراسان رضوی همزمان با دهه آخر صفر تاکید کرد؛گروه های دامپزشکی آماده ارائه خدمات، کشتارگاه های دام استان، فعال
همزمان با اجرای طرح تشدید نظارت بهداشتی دامپزشکی در دهه آخر ماه صفر و ورود هیئات مذهبی و عزاداری به مشهدالرضا(ع)، اداره کل دامپزشکی استان از آمادگی گروه های نظارتی این اداره کل برای تشدید نظارت بر فرآورده های خام دامی مورد استفاده در هیئات خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان خراسان رضوی، مدیر کل دامپزشکی استان با اعلام این خبر افزود: با توجه به نقشی که سلامت فرآورده های خام دامی در تامین امنیت غذایی جامعه دارد و نیز نذورات گسترده خیرین و استقبال از فرآورده های دامی در تهیه نذورات ایام خاص، بویژه در ماه های محرم و صفر، دامپزشکی به عنوان متولی بهداشت و سلامت فرآورده های خام دامی، ضمن حضور فعال در این ایام، به منظور تامین بهداشت و سلامت عزاداران حسینی، علاوه بر برخورد با موارد غیرمجاز کشتار دام در سطح معابر عمومی، کلیه مراکز تولید، نگهداری، عرضه و توزیع فرآورده های خام دامی نظیر؛ آشپزخانه ها، رستوران ها، هتل ها، مراکز عرضه سطح شهر، سردخانه ها، ایستگاه های استقبال زائرین پیاده، مساجد، تکایا، محل های استقرار هیئات مذهبی، موسسات خیریه، زائرسراها، مامورسراها و ...  به طور ویژه نظارت خواهد کرد و اکیپ های ثابت و سیار دامپزشکی در مشهد و دیگر شهرستان های استان در ایام تعطیل مذکور به حال آماده باش خواهند بود ولازم است تا کلیه خیرین و مسئولین هیئت ها تا در تهیه نذورات از فرآورده های خام دامی سالم و بهداشتی استفاده کنند.

 

دکتر مجید روحانی نژاد، کشتار غیرمجاز دام، تولید و عرضه فرآورده های خام دامی غیربهداشتی و موارد مشابه را  از جمله مصادیق تهدید علیه بهداشت عمومی خواند و از هیئات مذهبی خواست تا از ذبح دام در اماکن و معابر عمومی خودداری کنند.

    وی، فعال بودن کشتارگاه های دام استان در دهه آخر ماه صفر و حضور فعال بازرسین بهداشتی در مراکز یاد شده برای نظارت بر بهداشت فرآورده های خام دامی، اطلاع رسانی به کلیه هیئات برای خودداری از کشتار غیرمجاز دام، بویژه در معابر عمومی را از جمله دیگر مواردی دانست که این اداره کل پی گیری آن را همچنان بر عهده دارد.

 روحانی نژاد از مسئولین هیئات مذهبی نیز خواست تا ضمن رعایت بهداشت در تهیه مواد غذایی، در نگهداری و بکارگیری انواع فرآورده های خام دامی بکاررفته در نذورات و پذیرایی عزاداران هیئت ها دقت لازم را داشته باشند.

       وی ضمن تاکید بر مخاطره آمیز بودن کشتار دام در معابر و مساجد و تکایا از نظر بهداشتی، از خیرین و مسئولین هیئت‌های مذهبی نیز خواسته است تا گوشت مورد نیاز خود را طی دهه آخر ماه صفر از کشتارگاه‌ها و مراکز مجاز تحت نظارت دامپزشکی تهیه نموده و جهت انجام کشتار نذری فقط به کشتارگاه‌ها مراجعه و درصورت برخورد با موارد ابهام در شهرستانها با شبکه دامپزشکی و در مشهد باتلفن 37250025-37250035-37250075 تماس حاصل نمایند.

 

 

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

خواروبار فروشی که اقدام به خرید و فروش داروهای دامپزشکی در آباده می‌کرد، 20 میلیون ریال جریمه شد

نویسنده :انجمن صنفی
تاریخ:یکشنبه 7 آذر 1395-03:46 ب.ظ

کد خبر: ۳۲۷۴۹
 

یک واحد خواربارفروشی در آباده به جرم فعالیت غیر مجاز در خرید و فروش داروی دامی به پرداخت 20 میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

به گزارش حکیم مهر به نقل از روابط عمومی اداره دامپزشکی شهرستان آباده، سرپرست این اداره اظهار داشت: طی گشت مشترک کارشناسان اداره دامپزشکی و اداره صنعت، معدن و تجارت آباده از یک باب مغازه خواربار و لبنیات فروشی، مقادیری واکسن و داروهای دامی کشف و ضبط شد.

 «دکتر علیرضا فرخی» افزود: با شکایت اداره دامپزشکی از متخلف و پیگیریهای قضایی توسط دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آباده اتهامات فرد متخلف محرز و وی به پرداخت  20 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

سرپرست اداره دامپزشکی آباده تأکید کرد: نظارت بر تهیه و توزیع و مصرف انواع داروها و واکسن ها و سموم مورد استفاده در دام و طیور از مهمترین وظایف دامپزشکی است که به طور مستمر توسط کارشناسان این اداره انجام می شود.

وی با بیان اینکه به موجب تبصره یک قانون ماده سه مواد خوراکی و آشامیدنی و آرایشی توزیع و عرضه داروهای دامی بدون اخذ مجوز از اداره دامپزشکی جرم محسوب می شود گفت: با وجود پنج واحد داروخانه مجاز دامپزشکی در آباده، از نظر تأمین و توزیع داروهای دامی در شهرستان مشکلی وجود ندارد و نیازی به فروش این داروها توسط افراد غیر مجاز و بدون پروانه نیست.

این مسئول گفت: برخی از افراد سود جو و فرصت طلب اقدام به فروش و عرضه برخی از داروها و واکسنهای دامی با قیمت پائین می کنند که در بسیاری از موارد عوارض پس از مصرف دارند و لازم است دامداران نسبت به موضوع توجه جدی داشته باشند.

وی به دامداران و مرغداران توصیه کرد: انواع داروهای دامپزشکی، مواد بیولوژیک، واکسن، سموم و مواد ضد عفونی کننده را تنها با تجویز دامپزشکان و از داروخانه‌ها و مراکز پخش مجاز تهیه نموده و در موقع خرید به تاریخ تولید، تاریخ انقضاء و پروانه بهره برداری و مجوز صادره از دامپزشکی دقت کنند .

 داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تحلیل وقایع مرتبط با حرفه دامپزشکی در هفته سی و سوم سال 1395

نویسنده :انجمن صنفی
تاریخ:یکشنبه 7 آذر 1395-03:43 ب.ظ

کد خبر: ۳۲۷۳۳
دکتر گیلگمش:
بسیاری از رفتارهای مردم این سرزمین ریشه در اتفاقات گذشته دارد و صد البته که باید به آنان حق داد که برای حفظ جان خود از هیچ تلاشی فروگذار ننمایند، ولی در این میان برخی از رفتارهای همه ما نیاز به اصلاح و بازنگری دارد ...
 

تحلیل وقایع مرتبط با حرفه دامپزشکی در هفته سی و سوم سال 1395

دکتر گیلگمش

 

این کشور از دیرباز تا کنون فراز و نشیب های زیادی را طی کرده است و در تمام این سال هایی که گاهی با عزت همراه بوده است و گاهی چنان گرد مرگ بر روی آن پاشیده شد که کسی تصور نمی کرد دوباره سر از این خاکستر برآرد، دوباره جوانه زدن و حرکت و بالندگی را از ابتدا آغاز کردن، تجربه نا آشنایی برای آن و ساکنین آن نیست. بسیاری از رفتارهای مردم این سرزمین ریشه در اتفاقات گذشته دارد و صد البته که باید به آنان حق داد که برای حفظ جان خود از هیچ تلاشی فروگذار ننمایند، ولی در این میان برخی از رفتارهای همه ما نیاز به اصلاح و بازنگری دارد؛ در واقع داشتن رفتارهای اشتباه چندان غریب نیست و همه ما با آن تلاقی داشته ایم، ولی ندانستن داشتن رفتارهای اشتباه درد بزرگی است که به نخوت ختم می شود و مسلماً حاصلی جز سقوط برای صاحبان آن در پی نخواهد داشت. این مقدمه را نوشتم تا دوستان از کنکاش در احوالات شخصی یکدیگر دست بردارند و چونان انسان های متمدن با یکدیگر به بحث و گفتگو بنشینیم. برخی از نوشته های دوستان سمت و سوی نژاد پرستی و جایگاه پرستی دارد و نظراتشان در خصوص عدم پذیرش سخن از جانب فرد ناشناس، در بدوی ترین جوامع توسعه نیافته هم اکنون مورد پذیرش نیست و پیشنهاد می کنم که تا فرصت از دست نرفته نسبت به بازنگری در آن اقدام نمایند. قصد من از این نوشتار ایجاد و برانگیختن حس مطالبه گری در همکاران و حس پاسخگو بودن به مسئولین است و در این میان تو خواه پند گیر و خواه ملال... مابقی اغراض و تمایلاتی که برخی پیشگویان و منجمان همکار تصور نموده اند، بیشتر به نظرات شخصی آنان نزدیک است و نه چیز دیگر. از اطاله کلام بگذریم و برسیم به وقایع هفته گذشته:

سازمان دامپزشکی کشور:

 1- اطلاعیه شماره یک سازمان دامپزشکی کشور در خصوص رخداد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان تهران: باور بفرمایید ابتدا که انتشار این اطلاعیه به گوشم خورد باور نکردم، ولی وقتی به چشم خودم این خبر و اطلاعیه را بر روی پورتال سازمان دامپزشکی و اداره کل دامپزشکی استان تهران دیدم تا انتهای خبر به احترام این کار بزرگ رئیس سازمان و مدیر کل دامپزشکی استان تهران ایستادم. بار دیگر رئیس سازمان و مدیر کل استان تهران بر شفافیت خود در مبارزه با آنفلوآنزای طیور تاکید نمودند، مدیر کل و رئیس سازمانی که چنین تصمیم شجاعانه ای علیرغم خطری که برای جایگاه آنان دارد را می گیرند و ضمن هماهنگی با کلیه دستگاههای ذیربط، مخاطرات موجود در کشور را گوشزد می نمایند، شایسته احترام ایستاده هستند. باور کنید تملقی در کار نیست، چون هیچ یک از این عزیزان را تا کنون از نزدیک زیارت نکرده ام، ولی این رفتار فقط در کشورهایی اتفاق می افتد که نسبت به سلامت جامعه و منطقه متعهد هستند و رفتاری کاملاً حرفه ای است که در کشورهای پیشرفته اتفاق می افتد.

دنبال نمودن این خبر در سایت سازمان دامپزشکی کشور و نیز عدم رخداد مورد جدید در منطقه و استان نشان از عملکرد سریع  و بدون فوت وقت مدیر کل دامپزشکی استان تهران و ریاست سازمان داشت که جای تقدیر و تشکر از این عزیزان دارد. تمامی همکارانی که دروس بیماری های عفونی را پاس کرده اند، می دانند که در چنین رخدادهایی دو مرجله اصلی وجود دارد: اول کنترل کانون که به لحاظ خسارات عظیمی که این بیماری وارد می سازد، خود کار بزرگی است و دوم کنترل عدم شیوع بیماری در منطقه که دقت بالای قرنطینه ای را می طلبد.

در همین راستا برگزاری دوره های آموزشی سریع در برخی ادارات کل که بیشتر از آموزش، جنبه هماهنگی بخش دولتی و خصوصی را بر عهده داشت، از دیگر فعالیت های در خور تقدیر استان تهران و برخی از دیگر استان ها بود.

با این حال با مطالعه خبر بر روی پورتال سازمان ذکر چند نکته خالی از لطف نیست، بنابراین پیشنهاد می شود:

1-1) تشکیل ستاد آنفلوآنزا و اعلام شماره های تماس این ستاد و همچنین انتشار متن جلسات این ستاد از جمله مواردی است که بر روی پورتال سازمان جای آن خالی به نظر می رسد. این ستاد علاوه بر صورتجلسات می بایست انتشارات دیگری برای سایر جمعیت های هدف همچون کارمندان سازمان و ادارات کل، همکاران بخش خصوصی از طریق سازمان های مردم نهاد، مرغداران و صنایع وابسته و در انتها عموم مردم جامعه همچون گروههای در معرض خطر همچون افراد مسن و جوان و افراد با نقص ایمنی داشته باشد.

1-2) در صورتی که اطلاعیه ای به این شکل که جنبه بهداشت عمومی جامعه انسانی نیز در آن مستتر است منتشر می شود و از مردم درخواست گزارش تلفات نامتعارف روستایی و صنعتی را داریم، بهتر است در همان خبر تنظیمی اطلاعات تماس استان ها و سازمان به تفکیک منتشر شود، چرا که مسلماً مردم جامعه شماره تلفن های سازمانی ما را به خاطر نخواهند داشت.

 1-3) هرچند می دانیم که به منظور جلوگیری از تشویش اذهان عمومی تصویری از عملیات معدوم سازی مذکور منتشر نگردیده است، ولی بهتر است برخی از کانال های رسمی نسبت به انتشار محدود این تصاویر اقدام نمایند تا مردم بدانند که این موضوع علاوه بر مرغداران برای جامعه نیز مخاطره آمیز است.

 1-4) ارائه نکات بهداشتی لازم برای رعایت نکات بهداشتی در خصوص جمعیت های انسانی هدف همچون مرغداران، کارگران مرغداری، شاغلین صنعت مرغداری و همچنین روستائیان محترم از جمله پیشنهاداتی است که می توان به روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور ارائه نمود.

 1-5) رخداد بیماری آنفلوآنزای فوق حاد طیور برای سازمان دامپزشکی کشور حکم فاجعه منا برای وزیر بهداشت را دارد و مشابه آن رخداد پیشنهاد می شود تا رئیس سازمان دامپزشکی کشور ضمن حضور در منطقه نسبت به ایجاد اطمینان خاطر در ذهن مردم اقدام نمایند، چرا که این موضوع علاوه بر ایجاد اطمینان بیشتر در مردم موجبات دلگرمی کارکنان استانی را نیز فراهم می آورد؛ مشابه آنچه وزیر بهداشت در فاجعه منا در کشور عربستان انجام دادند و این حرکت ایشان ارزشمند بودن مردم و سرنوشتشان را برای آنان مسجل نمود.

 1-6) تفکیک و جداسازی وظایف قرنطینه ای از دفتر طیور و دخیل نمودن دفتر قرنطینه سازمان با توجه به آشنایی بیشتر این عزیزان با اصول قرنطینه دامپزشکی در بعد ملی، منطقه ای و بین المللی و لزوم پرداختن بیشتر به این موضوع در قالب کتابچه های بازنگری شونده در بازه های زمانی سالیانه، مشابه آنچه که در مورد دستورالعمل های دفاتر دام و طیور سازمان دامپزشکی کشور وجود دارد.

 1-7) یافتن راه حلی برای جلوگیری از ایجاد ضرر و زیان بر روی تولید و صادرات محصولات خام دامی همچون برگزاری جلسات و یا تماس های تلفنی با همتایان رئیس سازمان در کشورهای عراق، افغانستان، آذربایجان و ... و اطمینان بخشی به آنها در خصوص کنترل شده بودن بیماری در کشور ایران، ارائه گزارشات و نتایج این نشست ها و تماس های تلفنی به جامعه هدف جهت دنبال نمودن تاثیر گذاری آنها.

 1-8) تداوم ارائه اخبار و اطلاعات در خصوص رخداد بیماری و رویدادهای آتی یکی از مهمترین فعالیت هایی است که می توان در این زمان انجام داد. از زمان انتشار اطلاعیه شماره 1 سازمان دامپزشکی تا کنون اطلاعیه دوم یا خبر دیگری در این خصوص منتشر نشده است و این بی اطلاعی برای جامعه مناسب به نظر نمی رسد.

 1-9) تقویت سازمان دامپزشکی کشور در سه حوزه مرتبط با این بیماری یعنی بعد تشخیص (آزمایشگاه)، بعد درمان (عملیات کلینیکی) و بعد اپیدمیولوژیک (کنترل و قرنطینه) از جمله اهدافی است که که ریاست محترم سازمان و مدیران کل سازمان می توانند در این برهه زمانی خاص آن را دنبال نموده تا برای انجام اینگونه وظایف خطیر با مشکل اعتباری و انسانی مواجه نباشند. همچنین در این معادلات نحوه تعامل دامپزشکان بخش خصوصی و سازمان های غیر دولتی مرتبط با دامپزشکی را با سازمان دامپزشکی کشور در نظر داشته باشند، چرا که مدتهاست بسیاری از امور اصلی برون سپاری گردیده است.

سازمان نظام دامپزشکی:

 1- رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلان حرفه دامپزشکی تنها در صلاحیت سازمان نظام دامپزشکی است: پس از مصاحبه معاونت محترم امور درمان دفتر دارو و درمان سازمان دامپزشکی کشور با باشگاه خبرنگاران جوان، روابط عمومی سازمان نظام دامپزشکی کشور ددر اطلاعیه ای ضمن تشکر از سازمان دامپزشکی کشور در خصوص وجود حساسیت در زمینه های درمانی و دارویی، هرگونه برخورد با تخلفات صنفی و حرفه ای دامپزشکان را تنها در صلاحیت خود دانست که به نظر می رسد این حق منطبق بر بندهای 19 و 20  قانون تاسیس سازمان نظام می باشد و در انتهای این اطلاعیه بر لزوم جلوگیری از اقدامات فراقانونی سازمان دامپزشکی کشور تاکید شده است و همچنین به استحضار ریاست محترم سازمان دامپزشکی کشور نیز رسیده است.

واقعاً کامنت خاصی جز نقطه چین نمی توان برای این خبر داشت، چرا که این نحوه تعامل هر روز بر شکاف عمیق فیمابین سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی کشور خواهد افزود و هیچ مرهمی جز عمل دقیق بر مبنای قانون برای آن متصور نیست، چرا که عوارض این اختلاف جز ضرر و زیان برای بخش خصوصی نخواهد بود و در این میان عده ای در حال سوء استفاده از این اختلافات هستند که امیدواریم به زودی این اختلافات مرتفع گردد.

 2- توضیحاتی در خصوص آنفلوآنزای فوق حاد طیور در کانال تلگرامی سازمان نظام: هر چند در دنیای امروزه رسانه های اجتماعی برای مردم جامعه سهل الوصول تر می باشند، ولی قسمتی از مخاطبین این سازمان در این رسانه اجتماعی عضو نیستند، آن هم به این علت که در راستای جمعیت هدف کانال موصوف نمی باشند، بنابراین پیشنهاد می گردد تا سازمان نظام دامپزشکی کشور همزمان با انتشار اطلاعات آنفلوآنزای فوق حاد در کانال تلگرامی خود، این اطلاعات را بر روی وب سایت خود نیز منتشر نماید تا علاوه بر ایجاد محتوای تخصصی، دسترسی به آن برای افراد عادی جامعه نیز امکان پذیر باشد.

جامعه دامپزشکان ایران:

خبر خاصی نبود. البته با توجه به اقدام شایسته جامعه دامپزشکان ایران برای برگزاری نشست مشترک بررسی وضعیت ماده ١٨ و ١٩ آیین‌نامه نظارت بهداشتی دامپزشکی با حضور عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی سازمان دامپزشکی، انتظار می رفت نتایج این نشست و پیگیری ها برای اطلاع بیشتر مسئولین فنی بهداشتی منتشر می شد.

نبض رسانه های اجتماعی:

 1- راه اندازی کانال اختصاصی علوم غذا و ایمنی مواد غذایی: حرکتی شایسته از سوی یکی از چهره های مطرح حوزه بهداشت مواد غذایی کشور آقای دکتر آراسب دباغ مقدم؛ هرچند سابقه آشنایی از نزدیک را با ایشان ندارم و این از کم سعادتی اینجانب می باشد، ولی به جرأت می توان گفت که یکی از قطعات مهم پازل دامپزشکی که در زمینه ارتباط با مردم کمبود آن احساس می شد، توسط یکی از مناسبترین افراد ایجاد و در دسترس علاقمندان قرار گرفته است. با نگاهی به اولین مطالب منتشر شده در آن می توان از دقت و وسواسی که در ارائه مطالب به کار می رود، کم و بیش با سطح تفکر ذهن مدیر آن آشنا شد. بنده به سهم خود ضمن تبریک به این همکار خلاق و خوش فکر، برای ایشان و تیمشان آرزوی موفقیت روز افزون دارم؛ بدون شک گسترش مطالب این کانال، البته با ذکر منبع و نویسنده و ضمن کسب اجازه، نقش مهمی در شناخت جامعه از حرفه دامپزشکی خواهد داشت چرا که رعایت حقوق مولفین در رسانه های اجتماعی از اصول اولیه حرفه اطلاع رسانی می باشد.

 2- عدم وجود بازار کار مناسب برای فارغ التحصیلان جدید دامپزشکی: بسیاری از بی اخلاقی های حرفه ای و همچنین نزاع های بسیاری از همکاران تلاش برای بقاء می باشد (البته در این میان انسان های زیاده خواهی هم وجود دارند که علاوه بر سهم خود، تلاش برای خوردن و به دست گرفتن سهم دیگران را نوعی افتخار می دانند؛ طرفه آنکه انتظار دارند همین استثمار شدگان، به خاطر این از خودگذشتگی از آنها سپاسگزار هم باشند و صد البته که گذر زمان تمامی این خیانت ها را آشکار خواهد نمود). بسیاری از عزیزانی که در این خصوص مسئولیت داشته اند و تلاشی برای حل آن ننموده اند، در ایجاد این سوء رفتار همکاران در فضای مجازی سهیم بوده اند و نمی توانند از مسئولیتی که بر دوش داشته اند شانه خالی کنند، همانند کسانی که زمانی مدیریت گسترش رشته دامپزشکی در وزارت علوم را برعهده داشته اند و... کاش امکان پذیر بود برخی از این بزرگواران را در این رسانه های اجتماعی عضو نمود و آنها را موظف به خواندن درد دل های همکاران از اقصی نقاط کشور نمود؛ مطمئناً عرق شرم بر جبین این عزیزان می نشست، هر چند ما همچنان راضی به مکدر شدن خاطر این عالیجنابان خاکستری نبوده و نیستیم.

 3- حضور و اظهار نظر برخی از همکاران سابق که از این رشته خارج شده و در حرفه دیگری مشغول شده اند: برخی از همکاران بنا به دلایل شخصی یا اجتماعی فعالیت در حرفه دامپزشکی را رها نموده و وارد سایر حرفه ها یا تجارت ها شده اند، ولی همچنان از دو موضع با همکاران دامپزشک برخورد می کنند: موضع اول کسانی هستند که بنا به هر دلیلی از یکی از سازمان های متولی این حرفه همچون سازمان دامپزشکی یا سازمان نظام برخورد نزدیک از نوع سوم داشته اند و اکنون تمام تلاش خود را برای کوبیدن آن سازمان ها و اثبات بی ارزش بودن رشته دامپزشکی به کار می گیرند و در این راه از متقاعد کردن هیچ رهگذری فروگذار نمی کنند. موضع دوم کسانی هستند که باز در این رشته فعالیت بخش خصوصی ندارند، ولی داعیه دار نماینده بودن برای فعالان واقعی بخش خصوصی هستند و تصور می فرمایند که بهتر از دامپزشکان فعال کنونی قدرت تفکر و تعمق در مسائل را دارند.

از این دو دسته عزیزان خواهشمندیم دست از سر بخش خصوصی واقعی دامپزشکی بردارند تا این رشته به اتکاء حرفه ای گری بتواند مشکلات خود را که عمده آن حاصل انقطاع نسل قدیم و جدید است، رفع کند و به سمت بالندگی حرکت نماید.
 داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

انتقاد از گسترش بی‌رویه دانشکده‌های دامپزشکی/ خوب است دامپزشک لبوفروش شود؟

نویسنده :انجمن صنفی
تاریخ:سه شنبه 2 آذر 1395-02:55 ب.ظ

کد خبر: ۳۲۶۵۰
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
استاد پیشکسوت دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران:
«دکتر محمدعلی راد» افزود: تأسیس یک دانشکده دامپزشکی حداقل به 40 نفر استادیار متخصص نیاز دارد ...
 

حکیم مهر - استاد بازنشسته دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران در واکنش به اظهارات یکی از اعضای هیأت علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: من مخالف دانشگاه آزاد اسلامی نیستم، اما شکسته‌شدن استانداردهای آموزش را هم شایسته نمی‌دانم.

به گزارش حکیم مهر به نقل از مرکز مجازی ترویج دامپزشکی (مِتُد)، «دکتر محمد علی راد» در پاسخ به این نکته که اساتیدی هم در دانشگاه آزاد اسلامی هستند که توفیقات خوبی کسب کرده‌اند، افزود: بدون شک این اساتید اگر در شرایط استاندارد کار می‌کردند، توفیقات بیشتری کسب می‌نمودند.

وی با بیان اینکه تأسیس یک دانشکده دامپزشکی حداقل به 40 نفر استادیار متخصص نیاز دارد، گفت: ما در سال‌های 60 تا 68 طوری برنامه‌ریزی کرده بودیم که حداکثر 10 دانشکده دامپزشکی در کشور و سالانه 250 دانش‌آموخته داشته باشیم و در طول برنامه‌های توسعه پنج‌ساله اول تا پنجم یعنی از سال 63 تا 94، در نهایت با 5هزار دامپزشک نیاز کشور را برآورده‌ سازیم.

دکتر راد با انتقاد از گسترش بی‌رویه پذیرش دانشجو در رشته دامپزشکی هم گفت: حالا با این همه دانشکده دامپزشکی در کشور و برای آینده باید چه کنیم؟ آیا خوب است دامپزشک بعد از 18 سال درس‌خواندن مثلاً لبوفروشی کند؟

این استاد نمونه دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران با مقایسه وضعیت پذیرش دانشجو در رشته پزشکی و دامپزشکی گفت: تاکنون فکر کرده‌اید چرا وزارت بهداشت در مقابل پذیرش دانشجوی تخصصی در دانشگاه آزاد اسلامی مقاومت کرده است؟

دکتر راد با تأکید بر آنکه مخالف دانشگاه آزاد اسلامی نیست اما باید به نسبت استاد به دانشجو و تجهیزات و امکانات توجه کرد، افزود: استاندارد آموزشی نباید شکسته شود، مثلاً دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات پس از 35 سال در برخی زمینه‌ها در حال نزدیک شدن به استانداردهای آموزش است.

گفتنی است یکی از اعضای هیأت علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی خواستار تصحیح دید منفی و مغضوبانه به دانشگاه آزاد شده و گفته بود: من به عنوان کسی که نیمی از عمر خود را در دانشگاه آزاد اسلامی سپری کرده‌ام، شاهد بالندگی بسیاری از اساتید این دانشگاه در رشته دامپزشکی بوده‌ام و ظاهراً تنها گناه امثال خود را دانش‌آموختگی از دانشگاه آزاد اسلامی می‌دانم.

 داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نسخه خطی قدیمی مربوط به دامپزشکی (عکس)

نویسنده :انجمن صنفی
تاریخ:سه شنبه 2 آذر 1395-02:52 ب.ظ

کد خبر: ۳۲۶۶۸
 داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات