نامه سرگشاده «دكتر علیرضا قمریان» به رئیس سازمان غذا و دارو

نویسنده :انجمن صنفی
تاریخ:دوشنبه 10 آبان 1395-03:16 ب.ظ

کد خبر: ۳۲۳۲۳
تعداد نظرات: ۷ نظر
با هدف یادآوری برخی وظایف مغفول سازمان غذا و دارو:
دكتر قمریان در این نامه خطاب به «دکتر رسول دیناروند» نوشت: احتراماً در راستای یادآوری برخی از وظایف مغفول مانده آن سازمان محترم درخصوص نظارت بر سلامت مواد غذایی و آشامیدنی، نظر حضرتعالی را به نكات ذیل جلب می‌نماید ...
 

حکیم مهر - «دكتر علیرضا قمریان» مؤلف كتاب های "اطلاعات دارویی ایران - اطلاعات مكمل های غذایی، رژیمی و دارویی ایران و سری كتاب های داروهای دامپزشكی و نهاده های تغذیه ای دام، طیور و آبزیان ایران" در نامه ای سرگشاده که رونوشت آن را برای حکیم مهر ارسال نموده اند، خطاب به «دکتر رسول دیناروند» رئیس سازمان غذا و دارو نوشت:

نامه سرگشاده

بسمه تعالی

جناب آقای دكتر رسول دیناروند

ریاست محترم سازمان غذا و دارو

با سلام،

احتراماً در راستای یادآوری برخی از وظایف مغفول مانده آن سازمان محترم درخصوص نظارت بر سلامت مواد غذایی و آشامیدنی، نظر حضرتعالی را به نكات ذیل جلب می نماید.

1) بر اساس مصوبه شورای عالی اداری، برخی از وظایف آن سازمان عبارتند از:

 - تدوین و ارایه سیاست ها، برنامه ها و خط ‌مشی های دارویی، غذایی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی، بیولوژیک و ....

 - سیاست گذاری، برنامه ریزی و اجرای تحقیقات مرتبط با کنترل، آزمایش و ارتقای کیفیت اقلام موضوع این مصوبه.

 2) همانطور كه در شرح وظایف آن سازمان محترم ملاحظه می فرمایید، ارایه سیاست ها، برنامه ها و خط‌ مشی های دارویی، غذایی، آشامیدنی و اجرای تحقیقات مرتبط با کنترل، آزمایش و ارتقای کیفیت اقلام موضوع این مصوبه بر عهده حضرتعالی می باشد.

3) نظر به اینكه داروها و تركیبات مورد مصرف در دامپزشكی و نیز سموم مورد مصرف در كشاورزی در نهایت وارد چرخه غذایی افراد جامعه می گردد، وظیفه نظارتی آن سازمان را بر بخش های ذكر شده دو چندان می كند. حال سوال اینجاست كه آیا سازمان تحت مدیریت حضرتعالی تاكنون به وظایف خویش در این حوزه عمل نموده است؟ 

- آیا سازمان متبوع شما كمترین نظارتی بر داروها و تركیبات مورد مصرف در دامپزشكی و سموم و سایر تركیبات شیمیایی مورد مصرف در كشاورزی دارد؟ 

- آیا از میزان بالای مصرف آنتی بیوتیك ها و سایر فرآورده های دارویی در دامپزشكی و عدم رعایت دوره منع مصرف آنها اطلاع دارید؟

- آیا از مصرف بالای آنتی بیوتیك های خانواده فلوروكینولون ها (انروفلوكساسین) در طیور پرورشی كشور  كه بدلیل ایجاد مقاومت در كمپیلوباكترهای انسانی سالهاست توسط FDA  جهت مصرف در طیور ممنوع شده است، مطلعید؟ (متاسفانه تاكنون سازمان غذا و دارو در این حوزه به صورت انفعالی عمل نموده و تعامل لازم را با سازمان دامپزشكی نداشته است).

- آیا از میزان ناخالصی های موجود در مواد اولیه مورد مصرف در داروهای دامپزشكی و فلزات سنگین موجود در خوراك دام و طیور اطلاع دارید؟

- آیا از میزان بالای آفلاتوكسین ها و سایر سموم با منشاء بیولوژیک در غذای دام ها كه بصورت غیر مستقیم وارد چرخه غذایی انسان می گردد، مطلعید؟

- آیا از باقیمانده سموم موجود در عسل مصرفی به دلیل استفاده ناصحیح از تركیبات كنترل كننده كنه زنبور عسل در كندوها و نیز شهد جمع آوری شده توسط زنبورها از گیاهان سم پاشی شده اطلاع دارید؟

- آیا از مصرف بالای سموم كشاورزی و كودهای شیمیایی در مزارع پرورشی و متعاقباً باقیمانده آنها در مواد غذایی با منشاء گیاهی مطلعید؟

- آیا از افزایش میزان شیوع بیماری تب مالت، سل، كیست هیداتیت و سایر بیماری های مشترك بین دام و انسان طی سالهای اخیر اطلاع دارید؟ (بدون شك تعامل بین سازمان غذا و دارو و سازمان دامپزشكی و انجام اقدامات پیشگیرانه در بخش دامپزشكی، نقش بسزایی در كاهش بروز بیماریهای مشترك با منشاء غذایی و متعاقباً كاهش هزینه های سربار برای درمان بیماران خواهد داشت).

موارد فوق الذكر تنها بخشی از وظایف مغفول مانده آن سازمان می باشد كه بر اساس مصوبه شورای عالی اداری از تاریخ 15 اسفند ماه 1389 یعنی تاریخ تاسیس آن سازمان به عنوان شرح وظایف تعریف گردیده است.

لذا پیشنهاد می گردد با تشكیل كارگروهی از همكاران سازمان غذا و دارو، سازمان دامپزشكی و وزارت جهاد كشاورزی، كلیه داروها و تركیبات مورد مصرف در دامپزشكی و كشاورزی مورد بازبینی مجدد قرار گرفته و در صورت وجود مدارك مستند مبنی بر مضر بودن این تركیبات برای سلامت جامعه، سریعاً از چرخه مصرف حذف گردند.

سازمان غذا و دارو بعنوان متولی سلامت غذایی جامعه می بایست با همكاری نزدیك با سازمان دامپزشكی نسبت به پایش كارایی و كیفیت داروهای مورد مصرف در دامپزشكی اقدام نماید و سازمان دامپزشكی را ترغیب به ثبت و ترویج مصرف واكسن ها یا داروهای با كیفیت با دوره منع مصرف كوتاهتر به جای داروهای ناكارآمد و قدیمی نماید. ضمناً در خصوص وزارت جهاد كشاورزی به عنوان متولی تامین سموم و كودهای شیمیایی مورد مصرف در بخش كشاورزی، نقش نظارتی سازمان غذا و دارو بسیار پر رنگ می باشد.

از اینرو سازمان غذا و دارو می بایست راساً نسبت به ارزیابی باقیمانده تركیبات دارویی در فرآورده های با منشاء دامی و نیز سموم و تركیبات شیمیایی در فرآورده های با منشاء گیاهی اقدام نماید و مانع از ورود تركیبات مخل سلامت به چرخه غذایی جامعه گردد. زیرا لازمه داشتن جامعه سالم، دسترسی و بهره مندی از غذای سالم است.

با توجه به موارد فوق الذكر نظارت مستمر سازمان غذا و دارو بر كلیه دستگاههای مرتبط با تامین منابع غذایی و مدیریت یكپارچه به جای مدیریت جزیره ای، می تواند موجب ارتقای سلامت روانی جامعه در خصوص بی خطری اقلام خوراكی و مصرفی گردد.

در پایان ضمن درخواست بازنگری در عملكرد سازمان غذا و دارو در بخش نظارت بر بهداشت و سلامت مواد غذایی، پیشنهاد می گردد كارگروهی ویژه در آن سازمان تشكیل گردد و به حل ریشه ای مشكلات از منشاء بروز آنها بپردازد كه این امر مصداق بارز صرفه جویی در هزینه های بخش درمان و در راستای اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

 

با تقدیم احترام

دكتر علیرضا قمریان

مولف كتابهای "اطلاعات دارویی ایران - اطلاعات مكمل های غذایی، رژیمی و دارویی ایران و سری كتاب های داروهای دامپزشكی و نهاده های تغذیه ای دام، طیور و آبزیان ایران"

تهران- نهم آبانماه 1395

 داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic