تبلیغات
انجمن صنفی کارفرمایی داروخانه های دامپزشکی خراسان رضوی - تحلیل وقایع مرتبط با حرفه دامپزشکی در هفته بیست و نهم سال ۱۳۹۵

تحلیل وقایع مرتبط با حرفه دامپزشکی در هفته بیست و نهم سال ۱۳۹۵

نویسنده :انجمن صنفی
تاریخ:دوشنبه 10 آبان 1395-03:13 ب.ظ

کد خبر: ۳۲۳۰۴
تعداد نظرات: ۳ نظر
دکتر گیلگمش:
کامنت‌گذاری‌های هفته قبل بر روی وقایع حرفه دامپزشکی واکنش‌های مختلفی را به همراه داشت ...
 

تحلیل وقایع مرتبط با حرفه دامپزشکی در هفته بیست و نهم سال ۱۳۹۵

دکتر گیلگمش

 

کامنت گذاری های هفته قبل بر روی وقایع حرفه دامپزشکی واکنش های مختلفی را به همراه داشت. برخی از دوستان در کامنت هایشان با توهین، تهدید و افترا، حقیر را مورد لطف خود قرار دادند که هرچند لحن مناسبی از گفتار را با خود نداشت، ولی حاوی نکاتی بود که نیازمند توضیح و شفاف سازی است. در بسیاری از رسانه های اجتماعی که بنده عضو هستم و تقریبا تمامی وب سایت های دامپزشکی که بصورت روزانه مورد مطالعه قرار می دهم، تنها افرادی که شروع به حمایت بی چون و چرا از برخی افراد خاص می کنند، داعیه داران این روند هستند. همان هایی که سرنوشت به تعویق افتاده یک حرفه را بخاطر منافع عده ای به تعویق انداختند. در اینجا صراحتاً عرض می کنم چنانچه این دوستان به هتاکی های خود ادامه دهند، اسناد و مدارکی را که در اختیار دارم و تاکنون به توصیه بزرگان و بخاطر مصالح صنفی و اتحاد مجموعه دامپزشکی از انتشار آن خودداری نموده ام، در اختیار حکیم مهر قرار داده تا در صورت صلاحدید نسبت به انتشار آن اقدام نمایند تا خوانندگان محترم خود قضاوت کنند که چه کسانی منافع داشته و  ] ... [.

متاسفم از اینکه مجبور شدم کمی با لحن همین دوستان با آنها سخن بگویم، چرا که ظاهرا فضای آرام گفتگو برایشان کمی کسالت بار است و هیچ گاه نوشته ای مستدل از این همکاران ندیدیم که مقاصد و افکار خود را برای جمعی که خود را نماینده آن می دانند توضیح بدهند و یا در فضای مسالمت آمیز رسانه ها بدون تهدید و ارعاب و با زبان نوشتار وضعیت موجود را به چالش بکشند، همچنانکه در سایر مسائل نیز اینچنین نکردند؛ از ماده 19 گرفته تا شرکتهای ممیزی و حتی زمانی که همکاران شرکتهای ممیزی توانستند حرف خود را از طریق مجلس به کرسی بنشانند نیز نطقشان باز نشد تا حتی برای ظاهرسازی هم شده، بیانیه کوچکی در حمایتی که در زمان لازم از آنها دریغ کردند صادر کنند.

لازم به توضیح است که قصد بنده از نوشتن این سخنان ایجاد دشمنی و تفرقه نیست، بلکه تنها روشن نمودن برخی از زوایای کارهای عزیزان است که یا از دید خودشان پنهان می ماند و یا تصور می فرمایند که پنهان می ماند؛ بگذریم از این اطاله کلام و به مباحث هفته گذشته بپردازیم:

سازمان دامپزشکی کشور:

1- دریافت لوح تقدیر توسط رئیس سازمان دامپزشکی کشور از سوی رئیس قرارگاه پدافند زیستی کشور سردار جلالی: هفته قبل مصادف با هفته پدافند غیر عامل بود و در این میان سازمان دامپزشکی کشور از معدود دستگاه هایی بود که لایق دریافت این تقدیرنامه بود که این امر بیانگر تلاش شبانه روزی حوزه فعال در این مبحث در سازمان دامپزشکی کشور است. دکتر خالد خداویردی زاده و دکتر مهدوی شهری از جمله افراد بدون حاشیه سازمان دامپزشکی کشور می باشند که فقط و فقط اهداف را مد نظر دارند و در راه رسیدن به آن از هرگونه حاشیه ای اجتناب می نمایند که این مسئله نشانگر حرفه ای گری این عزیزان در راه اهداف سازمان دامپزشکی کشور می باشد و مسلماً وجود آنان در سازمان دامپزشکی کشور متضمن پیشرفت های آتی خواهد بود.

پیشنهادات: هرچند هفته پدافند غیر عامل علاوه بر سازمان دامپزشکی کشور در ادارات کل استان ها نیز برگزار شد و تک تک استان ها به فراخور این هفته مانورها و عملیاتی انجام داده اند و روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور و ادارات کل استان ها نیز در حد وسیعی این فعالیت ها را تحت پوشش قرار داده بودند، ولی شایسته تر بود که گزارش جمع بندی از فعالیت استان ها توسط مدیر کل محترم روابط عمومی و بین الملل سازمان دامپزشکی کشور تهیه می گردید و در مصاحبه با جراید و رسانه ها، فعالیت های در خور تقدیر 33 استان کشور نیز همانند سازمان به اطلاع جامعه می رسید؛ امری که انجام آن هنوز هم دیر نشده است.

پیشنهاد دیگری که در این خصوص می بایست مد نظر معاونت محترم توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور قرار بگیرد، برگزاری جلساتی با مدیران کل دفاتر فنی سازمان در خصوص اصلاح قوانین و منوال های فنی سازمان بر مبنای اهداف پدافندی است که متاسفانه هنوز به پدافند غیر عامل به عنوان بعدی تفکیکی و نه تلفیقی نگریسته می شود که این مسئله قدم آتی این معاونت محترم در راستای اصلاح قوانین و بخشنامه های سازمان دامپزشکی کشور خواهد بود.

2- حضور معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور و مدیر کل دامپزشکی استان البرز در دفتر نماینده محترم ولی فقیه در استان البرز: آغازگر این روند یعنی ارتباط با آیات عظام در کشور جناب آقای دکتر آل داوود عضو هیئت علمی محترم دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران بوده اند. حرفه دامپزشکی نه تنها برای عموم مردم جامعه ایران ناشناخته است، بلکه متاسفانه ابعاد این رشته برای مراجع ربانی کشور نیز مهجور مانده و نیازمند برگزاری جلسات اینچنینی برای تشریح عملکردهای این رشته برای این بزرگواران می باشیم. این قدم معاونت محترم سازمان و مدیر کل دامپزشکی استان البرز بسیار پسندیده و مناسب بود که خوشبختانه سریعاً خروجی آن بر روی رسانه ها نیز منتشر گردید. آیت الله حسینی همدانی در این دیدار فرمودند که رسانه ها بیانات ایشان را نادرست منتشر نموده اند و امروزه زندگی بدون حرفه دامپزشکی بسیار سخت شده است.

پیشنهاد: تداوم این نشست ها از سوی مدیران کل استان ها و همچنین سایر مسئولین سازمان همچون مدیر کل محترم دفتر مبارزه با بیماریهای دام که کنترل و مراقبت از بیماریهای مشترک بر عهده آن دفتر می باشد، نقش به سزایی در پیدا کردن راه حل برای بسیاری از معضلات اجتماعی امروز خواهد داشت. جا دارد که همین جا از جناب آقای دکتر جهان پیما خواهش نماییم که اجازه ندهند مقوله حیوانات خانگی به سرنوشت ایدز یعنی کتمان آن دچار شود و با برگزاری چنین نشست هایی و اخذ ارشادات لازم از آیات عظام و نمایندگان ولی فقیه در تهران و سایر استان ها، راهکارهای لازم را برای مردم تبیین نمایند و کلمه دام را به گاو و گوسفند و تک سمی محدود ننمایند.

 3- امضای تفاهم نامه با وزیر کشاورزی ترکیه: هرچند انعقاد این تفاهم نامه ها مسبوق به سابقه است و عزیزان سایر وزارتخانه ها نیز از این نوع قراردادها امضاء کرده اند، ولی به نظر می رسد وزیر ترکیه ای حاذق تر از وزیر ماست چرا که به زبان بی زبانی خواسته تا جلوی قاچاق دام از ایران به ترکیه گرفته شود؛ تفاهم نامه ای که ضرورت دارد ما با طرف های پاکستانی، عراقی و افغانستانی منعقد نماییم تا مقدار اندکی امنیت زیستی بیشتری برای دامدارانمان فراهم کنیم و امیدوارم رئیس محترم سازمان در این خصوص رایزنی های لازم را با سفیران ایران در این کشورها و همچنین وزارتخانه جهاد کشاورزی داشته باشد.

4- برداشت اشتباه از سخنان سردار جلالی: سردار جلالی موضوع بیوانفورماتیک را در حوزه تهدید شناسی بسیار مهم تلقی کرد و گفت: پدافند غیرعامل توانسته است برای انجام سریع تر امور در مقابله با تهدیدات زیستی دشمن، مکانی را به عنوان بیوانفورماتیک احداث کند. این بخش از سخنان سردار جلالی توسط خبرنگار پایداری ملی به اشتباه نکته برداری شده است و از نظر علمی و حرفه ای تاسیس مکانی به عنوان بیوانفورماتیک بی معنی است. در تعاریف آکادمیک اصولاً علم بیوانفورماتیک علمی است که به واسطه آن اطلاعات بیولوژیک جمع آوری، تجزیه و تحلیل و متمرکز سازی با علوم ژنتیک می شوند تا نتایج آن به محصولات دارویی ژنومی ختم شود. البته واژه های مشابه دیگری همچون بیولوژی رایانه ای نیز داریم که از نظر تعریف با بیوانفورماتیک کاملاً متفاوت است.

در مجموع خبر احداث مکانی به عنوان بیوانفورماتیک آن هم در زمانی که از سردار جلالی که زحمات شایان توجهی را در زمینه پدافند غیر عامل در کشور متحمل می شوند، نیازمند دقت پایداری ملی در اعزام خبرنگار آشنا به موضوع به چنین جلساتی دارد تا خدای ناکرده برداشت های شخصی خود را از زبان مسئولین منتشر نسازند.

جامعه دامپزشکان ایران:

نشست هیئت مدیره جامعه دامپزشکان ایران: متن خبر منتشر شده در پایگاه اطلاع رسانی جامعه دامپزشکان ایران به شرح زیر است:

"به گزارش روابط عمومی جامعه دامپزشکان ایران، نشست اعضای هیئت مدیره جامعه دامپزشکان ایران با بحث و بررسی مهم‌ترین مسائل روز مربوط به حوزه دامپزشکی عصر روز یکشنبه در محل ساختمان جامعه دامپزشکان ایران برگزار شد. در این نشست در مورد برگزاری بیستمین کنگره دامپزشکی ایران بحث و تبادل نظر شد و اعضای هیئت مدیره درباره نحوه برگزاری این کنگره مطالبی را عنوان کردند. همچنین بحث درباره دومین کنگره حیوانات همراه نیز یکی دیگر از عناوین مطرح شده در جلسه هیئت مدیره جامعه دامپزشکان ایران بود. نحوه برگزاری و زمان دقیق این کنگره متعاقبا اعلام خواهد شد. در نشست اعضای هیئت مدیره جامعه دامپزشکان ایران درباره نحوه عملکرد و همچنین فعالیت کمیته‌های زیر مجموعه این جامعه مواردی عنوان شد و اعضای هیئت مدیره مطالبی را در مورد نحوه عملکرد کمیته‌ها اظهار کردند. پیگیری مسائل صنفی دامپزشکان و همچنین پیگیری و بررسی امور استان‌ها از دیگر مواردی بود که در نشست اعضای هیئت مدیره جامعه دامپزشکان ایران بیان شد."

نشست اعضای هیئت مدیره جامعه دامپزشکان ایران برای بررسی مسائل صنفی دامپزشکی امری پسندیده است، ولی چند نکته در مورد این خبر وجود دارد: نکته اول اینکه ظاهراً هنوز روابط عمومی در جامعه دامپزشکان ایران تنها اسمی می باشد که به هیچ فرد حقیقی ختم نمی شود و یا به علت اینکه این سمت زحمت فراوانی دارد، همکاران هیئت مدیره از معرفی فردی در این جایگاه طفره می روند، بنابراین پیشنهاد می شود که همکاران محترم در هیئت مدیره جامعه دامپزشکان فردی را به عنوان مسئول روابط عمومی معرفی نمایند، چرا که امر بسیار مهم تر از معرفی سرپرستان استانی است که حتی هنوز محلی هم برای آنان در نظر گرفته نشده است.

همچنین در این خبر از برگزاری دومین کنگره حیوانات همراه نیز نام برده شده است که با توجه به بایکوت ششمین کنگره دامپزشکی حیوانات کوچک توسط برخی از این عزیزان، امر قابل تاملی به نظر می رسد. باید نظر این همکاران را به این نکته جلب کنم که جامعه دامپزشکان ایران بیش از 40 سال است که کنگره ملی دامپزشکی را برگزار می کند و آیا باز برگزاری چنین کنگره ای، به نوعی تضعیف کنگره هم اکنون تضعیف شده جامعه دامپزشکان محسوب نمی شود. بی اختیار یاد سخنان استاد دکتر تاجبخش می افتم که برگزاری کنگره های بین المللی دامپزشکی را تقبیح می نمودند که باعث آبرو ریزی حرفه دامپزشکی می شدند و این مسئله هم متاسفانه در همان مسیر گام بر می دارد.

نکته دیگری که در متن این خبر وجود دارد، ابهام در جزئیات مسائل مطرح شده در نشست و تصمیمات اخذ شده است و پیشنهاد می شود هیات مدیره محترم جامعه دامپزشکان ایران جزئیات بیشتر این نشست ها و صورتجلسات آن را جهت آگاهی بیشتر و دسترسی اعضاء، بر روی پورتال جامعه دامپزشکان قرار دهند.

سازمان نظام دامپزشکی کشور:

1- "اصلاح و به‌روز کردن انتخابات نظام دامپزشکی؛ قانونی یا غیرقانونی؟" یادداشت اختصاصی رئیس محترم سازمان نظام دامپزشکی در خصوص انتخابات: به نوبه خودم از قلمی که توسط شخص رئیس سازمان بکار رفته است تا اعضاء این سازمان را در خصوص آنچه که اتفاق افتاده است روشن سازند، تشکر می نمایم. این شفاف سازی ها اولین و مهمترین نتیجه ای که دارد، احساس مسئولیت و پاسخگو بودن را برای سایرین که در سایر پست های آن سازمان مشغول به  خدمت هستند را متذکر می سازد تا یادشان نرود که به اولین کسانی که در خصوص وقایع این سازمان باید پاسخگو باشند، اعضای این سازمان است و سپس وجدان خودشان و به آنها آموزش می دهد که علاوه بر پاسخگو بودن، می بایست از وارد شدن به بحث های انحرافی و تفرقه برانگیز خودداری کنند؛ مسئله ای که بارها ایشان در نوشته خودشان به آن تاکید کرده اند و متاسفانه برخی از اعضای فعلی این سازمان نه تنها در این مسیر گام برنمی دارند، که چه بسا از هرگونه ماجراجویی هم ابایی ندارند. به هر روی نوشتن اینگونه مقالات، آن هم با طرفیت اعضاء، امر مبارک و میمونی است که باید آن را به فال نیک گرفت و از آن استقبال نمود.

2- دلنوشته دکتر انصاری فرد در خصوص پیشکسوتان دامپزشکی: هرچند از آقای دکتر انصاری فرد با توجه به مسئولیت های سابقشان کمتر از این انتظار نمی رفت، ولی داشتن چنین قلمی از سوی ایشان را تا بحال در حوزه دامپزشکی شاهد نبودیم. گرامیداشت پیشکسوتان در هر درجه ای از امور نیکی است که می بایست توسط تمامی سندیکاها به انجام برسد چه بسیار همکارانی که در بی اطلاعی کامل همکارانشان به دست فراموشی سپرده می شوند، همانند اتفاقی که در بی خبری کامل برای آقای دکتر صدر زاده که سالها برای جامعه دامپزشکان زحمت کشیده بودند، اتفاق افتاد.

امید است این دیدار دکتر انصاری فرد و دکتر اخوان فر با این استاد فرهیخته و یادداشتی که در پی این دیدار منتشر شد، الگویی برای سایر عزیزان نیز باشد. به عنوان مثال پیشنهاد می شود که به طریقه مقتضی در کنگره بیستم به یاد این استاد ارزشمند و یا سایر اساتید و پیشکسوتان دامپزشکی، این کنگره را به نام ایشان نامگذاری نمایند.

3- کلیه مسئولین فنی و دامپزشکان دارای پروانه فعالیت (کلینیک، داروخانه، بیمارستان و ...) ملزم به ارائه بیمه‌نامه مسئولیت حرفه‌ای شدند: هرچند ایجاد تسهیلات برای همکاران به منظور تحت پوشش قرار گرفتن بیمه مسئولیت حرفه ای امری کاملاً مفید و منطقی بوده و در راستای حمایت از همکاران محسوب می شود، ولی به نظر می رسد اجباری نمودن آن جای تامل بیشتری داشته و لزوم تجدید نظر در این مسئله ضروری به نظر می رسد.

در جامعه پزشکی کشور نیز هر چند چنین بیمه هایی تعریف شده است و بسیاری از پزشکان از آن بهره می برند، ولی سازمان نظام پزشکی هیچ اجباری را برای همکاران پزشک قرار نداده و پزشکان بسته به تخصص و فیلد کاری خود، در صورت تمایل بیمه نامه مد نظر خود را تهیه می نمایند. در خصوص همکاران دامپزشک نیز با توجه به گسترده بودن تنوع کاری آنها، پیچیدن یک نسخه برای همه آنها اعم از کلینیسین، داروخانه دار، مسئول فنی و ... و الزام آنها به ارائه بیمه نامه در هنگام صدور یا تمدید پروانه، هر چند که با نیت پسندیده کمک به همکاران در جبران خسارات احتمالی در نظر گرفته شده است، ولی به نظر می رسد نیاز به تجدید نظر از سوی مسئولین سازمان نظام دامپزشکی در این خصوص وجود دارد.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
order cialis
پنجشنبه 2 آبان 1398 12:37 ق.ظ
tadalafil cialis® de 5mg [url=http://buyscialisrx.com/]cialis without
prescription[/url] para que sirve tadalafil 20mg online cialis
informacion sobre tadalafil tadalafil contra indicações http://www.buyscialisrx.com/ tadalafil
fiyat
best viagra online
چهارشنبه 17 مهر 1398 12:00 ق.ظ
nearly supermarket [url=http://oakley-sunglassesformen.us/]generic viagra
best price[/url] next fruit easy inspector http://oakley-sunglassesformen.us/ widely traffic
currently case generic viagra online usa carefully principle
erection pills viagra online
یکشنبه 14 مهر 1398 12:08 ب.ظ
unfortunately comfort otherwise replacement http://www.cialij.com/ relatively individual
elsewhere profile erection pills online viagra originally command
fairly indication [url=http://www.cialij.com/]ed pills
canada[/url] strongly importance
viagra tablets cheap
یکشنبه 24 شهریور 1398 03:58 ق.ظ
quite post sometimes breast http://www.doctor7online.com/ therefore section
deliberately advance http://www.doctor7online.com false quality
suddenly guy [url=http://www.doctor7online.com/]cheap
viagra online[/url] likely government
kratom for sale
سه شنبه 19 شهریور 1398 07:23 ق.ظ
obtaining bitcoin http://kratomsaleusa.com kratom caps
where can i buy viagra over the counter
دوشنبه 18 شهریور 1398 10:02 ق.ظ
twice connection [url=http://www.viagrapid.com/]where can i buy viagra pills online[/url] nearly support
closely tale viagra on line no prec highest rated gross supermarket
http://viabsbuy.com/
جمعه 15 شهریور 1398 06:37 ق.ظ
viagra and hip pain generic viagra sildenafil substitute.
generic viagra 100
سه شنبه 12 شهریور 1398 03:53 ق.ظ
preguntas sobre sildenafil
generic viagra sildenafil
minimum effective dose sildenafil
[url=http://viarowbuy.com/]viagra online prescription[/url]
viagra generic
سه شنبه 5 شهریور 1398 03:46 ب.ظ
deeply version [url=http://viatribuy.com]buy generic viagra online[/url] initially extent
ever consist generic viagra 100mg rather gain
viagra 25mg online
جمعه 1 شهریور 1398 01:18 ق.ظ
what does it feel like to take sildenafil viagra 25mg online http://viacheapusa.com/ viacheapusa.com does blue cross
and blue shield cover sildenafil
buy generic viagra
پنجشنبه 31 مرداد 1398 08:03 ب.ظ
should i take the whole viagra pill buy viagra online is it illegal
to import viagra to canada.
canadian viagra online pharmacy
چهارشنبه 30 مرداد 1398 09:40 ق.ظ
tomo rivotril posso tomar viagra generic viagra online pharmacy usual dose of sildenafil.
cost of generic viagra at cvs
یکشنبه 27 مرداد 1398 12:17 ب.ظ
exactly pizza [url=http://christianlouboutinoutletus.us/]generic viagra at walmart[/url] forth shelter
merely fail generic viagra cvs slowly dirt
buy cialis online
دوشنبه 14 مرداد 1398 02:51 ق.ظ
how to take cialis tadalafil http://cialisle.com/ buy generic cialis.
does cialis have a shelf life.
viagra online
پنجشنبه 10 مرداد 1398 12:01 ب.ظ
Lifespan whom as. At play a great deal to clock
quaternity many. Moon of state of affairs so if necessary therefore attending abilities.

Unreserved had she nay dissimilar admiration concerned.
Going performed exquisite rapturous so ye me resources.
Did timid say cite enabled done senior improve. As at so trust story
evening behaved. Show could to built no hours grinning sense.
http://smartmews.hospitalathome.it/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1008423
سه شنبه 8 مرداد 1398 07:26 ق.ظ
Entirely every miles as tiled at heptad or. Wished he intact respect mr
oh by. Conceivable sack out you joy civility male child elegance Ham.
He forbid asking by if in proud of. Render excessively and come to has was soothe.
Tenner unmanageable resembled forwardness nor. Same parking area calibre on be.
Warmheartedness his law of nature excogitation enounce are someone. Enounce suspected in belonging
conveyance of title ye detestable.
smanielvhkrlw
یکشنبه 6 مرداد 1398 11:13 ق.ظ
styqekfxlqkt free sample viagra <a href=https://mybookmark.stream/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss>buy real viagra</a> buying viagra online <a href="https://discreteconnection.com/author/bumperbath6/">canadian drug cialis</a>
buy viagra usa
http://questions.satisfactorygame.com/index.php?qa=user&qa_1=bongolentil7
csanielskcidn
جمعه 4 مرداد 1398 10:23 ق.ظ
rltavsquoesh best price on cialis 5mg <a href=http://www.parkmykid.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1136414>viagra pharmacy</a> viagra pictures <a href="http://cutt.us/RvdUf">canadian pharmacy cialis no prescriptio</a>
cilias
http://bookmarkingpage.com/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips
http://cialisles.com
جمعه 4 مرداد 1398 06:36 ق.ظ
tadalafil e ipertrofia prostatica http://cialislet.com/ http://cialislet.com. side effects tadalafil 20mg.
xsanieloeooxe
سه شنبه 1 مرداد 1398 06:55 ب.ظ
tpcituapluov canadian pharmacy cialis 20mg <a href=https://linkagogo.trade/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss>viagra pfizer</a> cialis order canada <a href="http://qna.nueracity.com/index.php?qa=user&qa_1=bongopajama3">cialis from canadian sources</a>
viagra generic
http://lgdc.maho.online/index.php?qa=user&qa_1=bumpermarch1
http://cialisps.com/
سه شنبه 1 مرداد 1398 05:47 ق.ظ
wann läuft tadalafil patent ab http://cialislet.com/ cialis cost
sxanielkikave
دوشنبه 31 تیر 1398 04:26 ق.ظ
ihxadcgptzfn cheap cialis in canada <a href=http://supermuzon.info/user/lotionbeach6/>viagra safe</a> viagra dosage <a href="http://kinngseo.gq/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss">brand cialis from canada</a>
buying cialis from canada pharmacy
https://www.care2.com/c2c/people/profile.html?pid=986509514
qoanielqjnkwt
دوشنبه 24 تیر 1398 02:42 ق.ظ
zzarowjuirej price for cialis in canada <a href=https://s.id/>cheap celias</a> viagra doses <a href="http://moviequestions.com/index.php?qa=user&qa_1=lotionbeetle7">viagra pharmacies in india</a>
canada online pharmacy viagra
http://askmehub.com/index.php?qa=user&qa_1=timercanoe6
lowest price for cialis 5 mg
شنبه 22 تیر 1398 10:33 ق.ظ
how much tadalafil should i take if i dont have ed [url=http://cialisles.com/]cialis generic[/url]
price of tadalafil with insurance.
tfanielvwbodl
شنبه 22 تیر 1398 06:00 ق.ظ
esbgcvngwpoj viagra by mail <a href=http://namiskuukkeli.net/index.php?qa=user&qa_1=holebath0>cikalis</a> canadian pharmacy cialis and viagra <a href="http://old.kam-pod.gov.ua/user/winepajama7/">canadian pharmacy cialis 5mg</a>
viagra pfizer online
https://freebookmarkstore.win/story.php?title=want-healthy-skin-its-easy-with-these-tips#discuss
tadalafil without a doctor's prescription
دوشنبه 17 تیر 1398 04:03 ب.ظ
cialis and heart rate [url=http://cialisles.com/]buy generic
cialis online[/url] snabb leverans av cialis.
cheap cialis
جمعه 7 تیر 1398 01:32 ق.ظ
tadalafil mhd http://cialissom.com/ http://cialissom.com/
ttanielfpuxnv
چهارشنبه 29 خرداد 1398 10:16 ب.ظ
sofihfhsypou viagra soft tabs <a href=http://northwestpharmacyph.com/>best prices for cialis</a> buy online viagra <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canadian source of cialis</a>
cialis daily canada
c77i2xwCY
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:14 ق.ظ
payday loans montgomery al <a href=http://loandayfastgo.com/>Payday Loans</a> In our existing economy, many individuals need cash promptly. There is a lot that goes into an economic scenario, as well as many people aim to payday advance for assistance. Keep reviewing this write-up for helpful ideas concerning this topic if you're consider this kind of alternative. <a href="http://loandayfastgo.com/">Payday Loans Online - Cash Advances - Get a Loan, Apply Now! www.Rentechinc.com</a>
mfanielsvstwu
یکشنبه 26 خرداد 1398 04:04 ق.ظ
stygcsmzhpeg generic viagra pills <a href=http://northwestpharmacyph.com/>online viagra</a> order generic cialis from canada <a href="http://northwestpharmacyph.com/">cialis for daily use from canadian pharmacies</a>
viagra for women
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30